جستجو
    جستجوی پيشرفته  
صفحه اصلی
 
  
 
 
کتاب صوتی آه بر اساس ترجمه نفس المهموم
 
 
 
 
 
تفسیر آیه 41 سوره نور
728
 
 
Tahoor_invitation

«الم تر ان الله یسبح له من فی السموات و الارض و الطیر صافات کل قد علم صلاته و تسبیحه و الله علیم بما یفعلون؛ آیا ندیده ای که هر که در آسمان ها و زمین است و نیز پرندگانی که در پروازند خدای را تسبیح می گویند؟ همگی دعا و نیایش خود را می دانند و خدا به آنچه می کنند آگاه است.» (نور/ 41) عرض کردم راجع به این " الم تر " بعضی گفته اند یعنی " الم تعلم " آیا نمی دانی؟ که منظورشان این بوده که تسبیح را به زبان حال بدانند، ولی مرحوم فیض در تفسیر صافی از یک مرد بزرگی نقل می کند که در اینجا مخاطب شخص پیغمبر است، به پیغمبر می گوید: " آیا شهود نکردی؟ " یعنی تو که اینها را به شهود درک کردی.

«الم تر ان الله یسبح له من فی السموات و الارض»؛ " (آیا شهود نکردی که) خدا را تسبیح می کند هر که در آسمانهاست و هر که در زمین است. در اینجا چون " هر که " (من) فرموده است، بعضی گفته اند این آیه عمومیت ندارد، خصوص ملائکه را در آسمانها و انسان را در زمین شامل می شود، ولی عده دیگری می گویند نه، " من " در اینجا با " ما " در جای دیگر فرق نمی کند چون فعلی را به اینها نسبت می دهد که از نوع (افعال مخصوص) " ذوی العقول " است. اینکه کلمه " من " را به کار برده، نمی خواهد بگوید آنها (که خدا را تسبیح می کنند) انسان اند یا فرشته، ولی چون کاری که می کنند شبیه کار انسان است آنها را " کس " خوانده است نه " چیز ": آیا نمی بینی که خداوند را تسبیح می کند هر کس در آسمان است و هر کس در زمین است و هم مرغان در حالی که صف کشیده اند؟ " «کل قد علم صلاته و تسبیحه»" این جمله را هم دو جور تفسیر کرده اند: بعضی گفته اند خدا از نماز همه اینها و تسبیح همه اینها آگاه است، ولی نظر بهتر که قرینه اش هم آیه بعد است چون آن مطلب را در جمله بعد بیان کرده است این است که خود اینها به نماز خودشان و به تسبیح خودشان آگاهند: " «کل قد علم صلاته و تسبیحه و الله علیم بما یفعلون»؛ " اینها به کار خودشان آگاهند و خدای متعال به تمام کارهای اینها آگاه است.

 
 
 
 

کیفیت تسبیح گویی موجودات عالم

 
 
 
 
کتاب آشنایی با قرآن 4، صفحه 179و178
 
 
 
 
 
   
 
اصول عقاید > توحید > رابطه موجودات با خدا
 
اصول عقاید > نبوت > ادیان الهی > اسلام > قرآن
 
 
 
کتاب آشنایی با قرآن 4، صفحه 179و178
   
 
 
 
کاربر گرامی، این بخش اختصاص دارد به نظر شما درباره موضوع مطرح شده، در صورتی که نیاز به سئوال یا بحث و گفتگو در رابطه با موضوع مربوطه را دارید، از طریق سایت کاربران (my.tahoor.com) اقدام نمایید.
 
 
   
 
 
 
طهور قرآن | دایره المعارف طهور | کتابخانه طهور | پادکست طهور | اعلام | کتاب شناسی | سایت ٥ روز | طهور فرانسه
 
کلیه حقوق متعلق است به موسسه فرهنگی جام طهور