جستجو
    جستجوی پيشرفته  
صفحه اصلی
 
  
 
 
کتاب صوتی آه بر اساس ترجمه نفس المهموم
 
 
 
 
 
تعریف عدالت
2,748
 
 
Tahoor_invitation

این مسئله که عدالت چیست، شاید چندان احتیاج به تعریف نداشته باشد. افراد بشر کم و بیش ظلم را می‏شناسند، تبعیض را می‏شناسند. عدالت‏ نقطه مقابل ظلم است، نقطه مقابل تبعیض است و به عبارت دیگر: افراد بشر در دنیا به حسب خلقت خودشان و به حسب فعالیتهایی که می‏کنند و استعدادهایی که از خود نشان می‏دهند، استحقاقهایی پیدا می‏کنند.

عدالت‏ عبارت است از اینکه آن استحقاق و آن حقی که هر بشری به موجب خلقت‏ خودش و به موجب کار و فعالیت خودش به دست آورده است، به او داده‏ شود، نقطه مقابل ظلم است که آنچه را که فرد استحقاق دارد به او ندهند و از او بگیرند، و نقطه مقابل تبعیض است که دو فرد که در شرایط مساوی‏ قرار دارند، یک موهبتی را از یکی دریغ بدارند و از دیگری دریغ ندارند. ولی در عین حال از قدیم الایام افرادی در میان بشر بوده‏اند از فلاسفه‏ قدیم یونان تا دوره‏های اروپا که اساسا منکر واقعیت داشتن عدالت بوده و هستند و می‏گویند اصلا عدالت معنی ندارد. عدالت مساوی با زور است، عدالت یعنی آن چیزی که قانون موجود حکم کرده باشد و قانون موجود هم آن‏ است که زور آن را به بشر تحمیل کرده باشد. پس عدالت را در نهایت امر، زور تعیین می‏کند. این مطلب مردود است.

عدالت خودش واقعیت دارد چون حق‏ واقعیت دارد. حق از کجا واقعیت دارد؟ حق از متن خلقت گرفته شده است‏. چون خلقت واقعیت دارد، هر موجودی در متن خلقت یک شایستگی و یک‏ استحقاق دارد. انسان به موجب کار و فعالیت خودش، استحقاقهایی را به‏ وجود می‏آورد، و عدالت هم که عبارت است از اینکه به هر ذی حقی حقش را بدهیم معنی پیدا می‏کند.

 
 
 
 

نظر اسلام درباره عدل کلی و آینده دنیا

نظریات مختلف درباره عدالت خواهی انسان

 
 
 
 
سیری در سیره ائمه اطهار، صفحه 224-223
 
 
 
 
 
   
 
ادب و اخلاق > فضیلت های اخلاقی > عدالت
 
 
 
 
 
سیری در سیره ائمه اطهار، صفحه 224-223
   
 
 
 
کاربر گرامی، این بخش اختصاص دارد به نظر شما درباره موضوع مطرح شده، در صورتی که نیاز به سئوال یا بحث و گفتگو در رابطه با موضوع مربوطه را دارید، از طریق سایت کاربران (my.tahoor.com) اقدام نمایید.
 
 
   
 
 
 
طهور قرآن | دایره المعارف طهور | کتابخانه طهور | پادکست طهور | اعلام | کتاب شناسی | سایت ٥ روز | طهور فرانسه
 
کلیه حقوق متعلق است به موسسه فرهنگی جام طهور