جستجو
    جستجوی پيشرفته  
صفحه اصلی
 
  
 
 
کتاب صوتی آه بر اساس ترجمه نفس المهموم
 
 
 
 
 
مراحل خلقت انسان
584
 
 
Tahoor_invitation

در آیه 14 سوره الرحمن آمده: «خلق الانسان من صلصال کالفخار»؛ انسان را از گل خشکیده شبیه سفال پخته آفریده است.
" صلصال " یعنی دارای صلصله. " صلصال " صدا را می گویند، یعنی به شکلی درآمده بود که مانند سفال صدا می کرد در قرآن راجع به خلقت انسان، در جاهایی تعبیر دارد انسان را از خاک آفرید، یک جا تعبیر دارد انسان را از گل آفرید، یک جا تعبیر دارد انسان را از لای گندیده آفرید «من حما مسنون» (حجر/26)، یک جا تعبیر دارد انسان را از گل خشکیده آفرید. معلوم است که اینها مراحل را ذکر می کند.
" از خاک آفرید " روشن است که خاک قبل از گل است و گل از خاک به وجود می آید، " لای گندیده متعفن ": آب و خاک که با همدیگر مخلوط می شوند ابتدا گل است، بعدها که می ماند، در اثر تخمیرها و فعل و انفعال هایی تبدیل به یک " لای گندیده " می شود. " گل خشکیده ": این باز از مراحل بعد است که زمانی هم به این حالت در می آید.

قرآن خلقت انسان را در این مراحل مختلف بیان کرده است: از خاک آفریده شده است، از گل آفریده شده است. از لای گندیده آفریده شده است و از گل خشکیده آفریده شده است. اینها مراحلی در خلقت انسان را نشان می دهد. در اینجا هم قرآن همین قدر تعبیرش این است که انسان را از گل خشکیده آفرید. از یک طرف به قرینه اینکه می گوید " از گل خشکیده " باید بگوییم پس مقصود از " انسان " یعنی انسان اول، که بعضی از مفسرین این جور گفته اند. ولی به قرینه اینکه کلمه " انسان " اسم جنس است نه اسم شخص، و بعید است که الف و لام را الف و لام عهد بگیریم (و بگوییم) یعنی آن انسان معین، آن انسان اول، (لذا) مقصود این است که نوع انسان را، منتها نوع انسان را به اعتبار آن اوایل اوایلش، یعنی می خواهد بگوید خلقت اولی انسان منتهی می شود به گل خشکیده.

 
 
 
 

خلقت انسان از نگاه قرآن

 
 
 
 
آشنایی با قرآن 6، صفحه 39-38
 
 
 
 
 
   
 
اصول عقاید > نبوت > ادیان الهی > اسلام > قرآن > معارف در قرآن > فرهنگ و علوم در قرآن
 
 
 
آشنایی با قرآن 6، صفحه 39-38
   
 
 
 
کاربر گرامی، این بخش اختصاص دارد به نظر شما درباره موضوع مطرح شده، در صورتی که نیاز به سئوال یا بحث و گفتگو در رابطه با موضوع مربوطه را دارید، از طریق سایت کاربران (my.tahoor.com) اقدام نمایید.
 
 
   
 
 
 
طهور قرآن | دایره المعارف طهور | کتابخانه طهور | پادکست طهور | اعلام | کتاب شناسی | سایت ٥ روز | طهور فرانسه
 
کلیه حقوق متعلق است به موسسه فرهنگی جام طهور