جستجو
    جستجوی پيشرفته  
صفحه اصلی
 
  
 
 
کتاب صوتی آه بر اساس ترجمه نفس المهموم
 
 
 
 
 
ازدواج مسلمان با غیرمسلمان
6,709
 
 
Tahoor_invitation

آیا جایز است یک مرد مسلمان با یک زن غیر مسلمان ازدواج کند؟ اگر آن غیر مسلمان غیر مسلمانی باشد که اهل کتاب هم نباشد - مثلا مشرک باشد یا ملحد باشد به شکل دیگری، ولو مشرک به معنای بت پرست نباشد ولی یک آدم به اصطلاح ماتریالیست، مادی و منکر خدا باشد - آیا چنین ازدواجی جایز است یا نه؟ مورد اتفاق همه مسلمین اعم از شیعه و سنی است که ازدواج با کافر مشرک (یعنی با کسی که از ابتدا منکر خداست، به مبدأ و معاد و به خدا اعتقاد ندارد) جایز نیست. مرد مسلمان نمی تواند با چنین زنی ازدواج کند و به طریق اولی زن مسلمان هم نمی تواند با چنین مردی ازدواج کند. ولی اگر یک طرف اهل کتاب باشد چطور؟ مثلا زن، مسلمان است و مرد اهل کتاب (مسیحی یا یهودی و به قول شاید اکثر علما مجوسی هم در ردیف اینهاست). اینجا هم باز اتفاق نظر است که زن مسلمان نمی تواند به عقد غیر مسلمان درآید. ولی اگر مرد، مسلمان باشد و زن غیر مسلمان کتابی (کتابیه) تکلیف چیست؟

در اینجا فقه شیعه با فقه اهل تسنن اختلاف دارد. اهل تسنن ازدواج یک مرد مسلمان را با یک زن کتابیه جایز می دانند و چون آنها قائل به عقد ازدواج متعه و ازدواج موقت نیستند و فقط ازدواج دائم را قبول دارند قهرا پس آنها ازدواج دائم را جایز می دانند. ولی در شیعه ازدواج دائم با زن کتابیه جایز نیست اما ازدواج موقت با آنها جایز است. این در ابتدا. اما اگر مسأله مسأله ابقاء باشد، یعنی زن و مردی قبل از اینکه مسلمان شوند با یکدیگر ازدواج کرده اند و بعد مرد مسلمان شده و زن کافر مانده یا بر عکس زن مسلمان شده و مرد کافر مانده است. آیه 10 سوره ممتحنه ابتدا حکم آن موردی را بیان می کند، که زن مسلمان می شود و مرد کافر می ماند.
خداوند از ازدواج با زنان پاکدامن از مسلمانان و اهل کتاب سخن مى گوید و در آیه 5 سوره مائده مى فرماید: زنان پاک دامن از مسلمانان و از اهل کتاب براى شما حلال هستند و مى توانید با آنها ازدواج کنید به شرط اینکه مهر آنها را بپردازید. «و المحصنات من المؤمنات و المحصنات من الذین اوتوا الکتاب من قبلکم اذا آتیتموهن اجورهن؛ و (نیز ازدواج با) زنان پاکدامن باایمان و زنان پاکدامن از کسانی که قبل از شما به آنها کتاب داده شده بر شما حلال است به شرط آنکه مهر آنها را بپردازید.»، به شرط اینکه از طریق ازدواج مشروع باشد نه به صورت زناى آشکار، و نه بصورت دوست پنهانى انتخاب کردن: «محصنین غیر مسافحین و لا متخذى اخدان؛ در حالی که پاکدامن باشید نه زناکار و رفیق گیر».

در حقیقت این قسمت از آیه نیز محدودیتهائى را که در مورد ازدواج مسلمانان با غیر مسلمانان بوده تقلیل مى دهد و ازدواج آنها را با زنان اهل کتاب با شرائطى تجویز مى نماید. اما اینکه آیا ازدواج با اهل کتاب به هر صورت، خواه ازدواج دائم باشد یا موقت، مجاز است و یا منحصرا ازدواج موقت جائز است در میان فقهاى اسلام اختلاف نظر است.
دانشمندان اهل تسنن فرقى میان این دو نوع ازدواج نمى گذارند و معتقدند آیه فوق تعمیم دارد، ولى در میان فقهاى شیعه جمعى معتقدند که آیه منحصرا ازدواج موقت را بیان مى کند و بعضى از روایات که از ائمه اهلبیت (ع) در این زمینه وارد شده، این نظر را تایید مى نماید. جمعى دیگر از فقهاء ازدواج با اهل کتاب را مطلقا مجاز مى دانند و قرائن فوق را براى تخصیص آیه کافى نمى بینند و به بعضى از روایات نیز در این زمینه استدلال مى کنند. در مورد طعام اهل کتاب، هم اجازه داده شده که از طعام آنها خورده شود (به شرائط) و هم به آنها اطعام شود اما در مورد ازدواج تنها گرفتن زن از آنان تجویز شده ولى زنان مسلمان به هیچوجه مجاز نیستند که با مردان اهل کتاب ازدواج کنند، و فلسفه آن ناگفته پیدا است زیرا زنان بخاطر آنکه عواطف رقیقترى دارند زودتر ممکن است عقیده همسران خود را بپذیرند تا مردان!. و از آنجا که تسهیلات فوق در باره معاشرت با اهل کتاب و ازدواج با زنان آنها ممکن است مورد سوء استفاده بعضى قرار گیرد، و آگاهانه یا غیر آگاهانه بسوى آنها کشیده شوند. در پایان آیه به مسلمانان هشدار داده، مى گوید: کسى که نسبت به آنچه باید به آن ایمان بیاورد کفر بورزد و راه مؤمنان را رها کرده، در راه کافران قرار گیرد، اعمال او بر باد میرود و در آخرت در زمره زیانکاران خواهد بود: «و من یکفر بالایمان فقد حبط عمله و هو فى الاخرة من الخاسرین؛ و هر که ایمان (به اسلام) را انکار کند، قطعا عملش تباه است و او در سرای دیگر از زیانکاران خواهد بود». اشاره به اینکه تسهیلات مزبور علاوه بر اینکه گشایشى در زندگى شما ایجاد میکند باید سبب نفوذ و توسعه اسلام در میان بیگانگان گردد، نه اینکه شما تحت تاثیر آنها قرار گیرید، و دست از آئین خود بر دارید که در این صورت مجازات شما بسیار سخت و سنگین خواهد بود.

در جای دیگر می فرماید: «یأیها الذین ءامنوا إذا نکحتم المؤمنت ثم طلقتموهن من قبل أن تمسوهن فما لکم علیهن من عدة تعتدونها فمتعوهن و سرحوهن سراحا جمیلا» (احزاب 49): اى کسانى که ایمان آورده اید هنگامى که با زنان باایمان ازدواج کردید و قبل از همبستر شدن طلاق دادید عده اى براى شما بر آنها نیست که بخواهید حساب آنرا نگاه دارید، آنها را با هدیه مناسبى بهره مند سازید و به طرز شایسته اى آنها را رها کنید.
تعبیر به مؤمنات دلیل بر این نیست که ازدواج با غیر زنان مسلمان به کلى ممنوع است، بلکه ممکن است اشاره به اولویت آنها بوده باشد، بنابر این با روایت و فتاواى مشهور فقها که ازدواج موقت با زنان کتابیه را مجاز مى شمرد منافاتى ندارد. اسلام به هیچوجه اجازه نداده است که مسلمانان با زنان شوهردار حتى از ملل و مذاهب دیگر ازدواج کنند، و به همین جهت، عده براى آنها مقرر ساخته و در دوران عده از ارتباط زناشوئى با آنها جلوگیرى نموده است. فلسفه این حکم در حقیقت این است که این گونه زنان یا باید به محیط کفر بازگشت داده شوند، و یا بدون شوهر همچنان در میان مسلمانان بمانند و یا رابطه آنها با شوهران سابق قطع شود و از نو ازدواج دیگرى نمایند، صورت اول بر خلاف اصول تربیتى اسلام و صورت دوم ظالمانه است، بنابراین تنها راه همان راه سوم است.

 
 
 
 

علت ممنوعیت ازدواج دائم با اهل کتاب

ازدواج موقت از نظر اهل تسنن

ازدواج موقت از نظر اهل تشیع

 
 
 
 
آشنایی با قرآن 6، صفحه 243-244
تفسیر نمونه ج 4 ص 282 و 283 و ج 3 ص 334
 
 
 
 
 
   
 
اصول عقاید > نبوت > ادیان الهی > اسلام > قرآن > معارف در قرآن
 
احکام فقهی > احکام خانواده > ازدواج
 
 
 
 
 
آشنایی با قرآن 6، صفحه 243-244
تفسیر نمونه ج 4 ص 282 و 283 و ج 3 ص 334
 
با سلام و احترام آیا ازدواج زن مسلمان با مرد مسیحی از نظر اسلام و فقه شیعه ممنوع است ؟ لطفا با ذکر دلیل کامل ( از چه منابعی برای تحقیق استفاده کنم؟ ) با سپاس فراوان

پنجشنبه 10 اسفند


نظر کارشناس:
کاربر گرامی میتوانید با جستجو در اینترنت به منابع تخصصی بیشتری دست بیابید .موفق باشیید .
 
با سلام من می خواستم بدونم ازدواج یک زن مسلمان با مرد مسیحی از نظر قانون ایران مجاز می باشد؟

شنبه 11 آذر
تارا

نظر کارشناس:
کاربر گرامی باسلام از نظر شرعی نادرست است مگراین که ان مرد مسلمان بشود .موفق باشید .
 
ba salam man doosti daram keh ba yek zane masihih ezdevaj movaghat kardeh ast. Aya mitavanad az ao saheb bacheh ham beshavad? zemn inkeh aghar joda shavim tebgh ghanoon Denmark bacheh ra be zan midahand.

شنبه 20 آبان
لطف اله عبداللهی

نظر کارشناس:
کاربر گرامی مانعی ندارد و می تواند ازان زن صاحب فرزند بشود. موفق باشید .
 
من بالاخره نفهمیدم 2 تا مسیحی که بعده ازدواج مرده تصمیم میگیره مسلمون شه تکلیف اون عقد چیه؟

جمعه 06 اسفند
تیموری

نظر کارشناس:
سلام سوال خوذرا واضح تر بیان کنیدتاپاسخ داده شود.
 
baba biste faghat kheyli poshtesarehamo bedoone faselast adam mitarse negash kone

شنبه 02 خرداد
مهديه رضايي
   
 
 
 
کاربر گرامی، این بخش اختصاص دارد به نظر شما درباره موضوع مطرح شده، در صورتی که نیاز به سئوال یا بحث و گفتگو در رابطه با موضوع مربوطه را دارید، از طریق سایت کاربران (my.tahoor.com) اقدام نمایید.
 
 
   
 
 
 
طهور قرآن | دایره المعارف طهور | کتابخانه طهور | پادکست طهور | اعلام | کتاب شناسی | سایت ٥ روز | طهور فرانسه
 
کلیه حقوق متعلق است به موسسه فرهنگی جام طهور