جستجو
    جستجوی پيشرفته  
صفحه اصلی
 
  
 
 
کتاب صوتی آه بر اساس ترجمه نفس المهموم
 
 
 
 
 
حضرت آدم علیه السلام
11,770
 
 
Tahoor_invitation

حضرت آدم علیه السلام نخستین بشر مربوط به این سلسله از آدمیان کنونی و اولین انسانی است که خداوند از خاک آفرید. آنچه که به نام انسان خوانده میشود از وی شروع شده است. او اولین پیامبران از دیدگاه اسلام است. آدم در اصل، کلمه ای عبری است به معنای خاکی یا سرخ رنگ. به گفته علامه مجلسی آدم همچون آزر، نامی عجمی است و از کلمه ای گرفته نشده است. او به القاب و صفات گوناگون خوانده شده است؛ مانند ابوالبشر، خلیفة الله، ابوالوری، صفی الله، ابو محمد و معلم الاسماء. نام حضرت آدم بیست و پنج مرتبه در نه سوره قرآن کریم آمده است و سرگذشت او بطور گسترده در سوره های بقره، اعراف، حجر، اسراء، کهف و طه گفته شده است. آنچه که در باره او در کتب تفسیر، تاریخ و ادب و حدیث هم هست، مبتنی بر همین آیات قرآنی است. البته مفسران و صاحبنظران در تبیین و تفسیر این آیات، احتمالات زیادی داده اند.

بر طبق همین نظریه ها، آدم اولین بشر نیست و پیش از او آدم های دیگری بوده اند. از امام علی علیه السلام و امام سجاد علیه السلام و نیز امام باقر علیه السلام نقل شده که قبل از او آدم ها و عالم های دیگری بوده اند. محققان هم به این نتیجه رسیده اند که بدون شک، آدم اولین بشر نیست. در قرآن هم کمترین اشاره به اولین بشر بودن او نیست. اما به نبوت او اشاره شده که از میان قوم خود برگزیده شده است. بنابراین او صفی و برگزیده خداست ولی نمیتواند اولین انسان باشد.

قبل از خلقت او، خدا به فرشتگانش گفت که میخواهم در روی زمین خلیفه و جانشین برای خودم قرار دهم. آنها به خدا اعتراض کردند و خداوند در جواب آنها گفت من چیزهایی میدانم که شما نمیدانید. سپس خدا آدم را از گل آفرید و بعد تصویر پردازی او در مرحله دوم بود و آنگاه از روح خود در او دمید و به فرشتگانش دستور داد که او را سجده کنند. همه فرشتگان بجز شیطان که تکبر کرد، آدم را سجده کردند. این تکبر و غرور شیطان باعث رانده شدن ابدی او از درگاه خداوند شد. بعد از این مرحله خدا همه اسماء را به آدم یاد داد. این تعلیم فقط اسامی موجودات نبود؛ بلکه راز نهفته و سری بود که فرشتگان آنها را از آدم آموختند و بنا به قولی اسامی همه حجت های خدا، اسامی سرزمین ها، گیاهها، کوهها، بیابانها و یا اصلا اسرار و خواص موجودات بود.

سپس خداوند همسر او حضرت حوا علیهاسلام را آفرید و هر دو را در بهشت اسکان داد و به آن ها گفت که از هر چیزی که میخواهید میتوانید بخورید، لذت ببرید و بهره مند شوید، فقط یک درخت ممنوعه هست که به آن نزدیک نشوید. ولی آدم این توصیه را فراموش کرد و با فریب و قسم دروغ شیطان، وی و همسرش از آن درخت ممنوعه خوردند و لذا خداوند هر سه نفر را از بهشت بیرون کرد. حضرت آدم به کوه صفا و حضرت حوا به کوه مروه فرود آمدند. آدم چهل روز به سجده افتاد و از فراق بهشت گریه کرد و آنقدر نالید و با کلماتی که از خدا یاد گرفت توبه کرد. گویند که این کلمات که توبه آدم و حوا بود، همان تمسک جستن به حق پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم و امام علی علیه السلام و حضرت فاطمه زهرا علیهاسلام و امام حسن مجتبی علیه السلام و امام حسین علیه السلام بود. این دو بزرگوار در اثر این نافرمانی به زمین هبوط کردند. این هبوط هم منجر به زندگی مشترک و توالد و تناسل فرزندان آنها شد. از فرزندان او هابیل و قابیل و حضرت شیث علیه السلام میباشند. اینطور که گفته اند حضرت آدم حدود هزار سال عمر کرد. قبر او در بارگاه حضرت علی در نجف میباشد.

 
 
 
 
 
 
 
 
دائرة المعارف تشیع، صفحه 24
تفسیر ابو الفتوح، جلد 1، صفحه 150
بحارالانوار، جلد 57، صفحه 321-322
 
 
 
 
 
   
 
اعلام > شخصیت ها > معصومین > انبیاء > حضرت آدم(ع)
 
 
دائرة المعارف تشیع، صفحه 24
تفسیر ابو الفتوح، جلد 1، صفحه 150
بحارالانوار، جلد 57، صفحه 321-322
 
سلام یک سوال داشتم بعد از ها بیل وقابیل نسل ادم چگونه تولید مثل کردوتعداد انسان ها زیاد شد

پنجشنبه 03 فروردين
زهرا

نظر کارشناس:
علیکم السلام، نظرات مختلفی مطرح شده ولی مرحوم علامه طباطبایی مولف تفسیر عظیم المیزان با استناد به آیات قرآن مجید اثبات می کننددر آن مقطع خاص خواهرو برادربا یکدیگر ازدواج کردندو پس ازآن ازدواج خواهر و برادرحرام شد. نقل هایی هم رسیده است که قابیل و هابیل هریک به همراه یک دختر(دوقلو) به دنیا آمدندو قرار شد هابیل باخواهرقابیل و قابیل با خواهرهابیل ازدواج کند.
 
به درد تحقيقم خورد

چهارشنبه 24 آذر
نوا
 
با سلام سوال من در مورد اینه که انسانهای دوره ی پیرینه سنگی یا همان انسانهای نئاندرتان بعد از حضرت آدم بودند یا قبل از آن؟ اگر قبل از او بوده اند آیا ماهم از نسل آتها هستیم .

يكشنبه 21 تير
لیلا
 
سلام یک سئوال داشتم چرا حضرت آدم (س) با آنکه خداوند فرموده بود آن میوه ممنوعه را نخورد آن میوه را خورد مگر شیاطین و یا سرکرده آنها ابلیس ملعون در حریم معصوم راه دارند که بتوانند پیامبر خدا حضرت آدم (س) را فریب دهد مگر ابلیس به خداوند نگفت همه را گمراه میکنم الا مخلصین آیا حضرت آدم (س) نعوذ بالله جزء مخلصین نبوده است 2)اکثر علما این عمل حضرت آدم (س) را ترک اولی محسوب می کنند که اگر ترک اولی را معنی کنیم شامل عملی که حضرت آدم (س) مرتکب شد نمی شود. سلام خدا بر حضرت آدم باد که به خاطر عدم آگاهی ما گاهی مظلوم واقع می شود. وسلام

جمعه 04 مرداد
مجتبی روشن دل
   
 
 
 
کاربر گرامی، این بخش اختصاص دارد به نظر شما درباره موضوع مطرح شده، در صورتی که نیاز به سئوال یا بحث و گفتگو در رابطه با موضوع مربوطه را دارید، از طریق سایت کاربران (my.tahoor.com) اقدام نمایید.
 
 
   
 
 
 
طهور قرآن | دایره المعارف طهور | کتابخانه طهور | پادکست طهور | اعلام | کتاب شناسی | سایت ٥ روز | طهور فرانسه
 
کلیه حقوق متعلق است به موسسه فرهنگی جام طهور