جستجو
    جستجوی پيشرفته  
صفحه اصلی
 
  
 
 
کتاب صوتی آه بر اساس ترجمه نفس المهموم
 
 
 
 
 
آیات حجاب در قرآن کریم - آیه 31 سوره نور
63,247
 
 
Tahoor_invitation

آیات مربوط به موضوع حجاب در دو سوره از قرآن آمده است: یکی سوره " نور " و دیگر سوره " احزاب ". در سوره نور آیه ای که مربوط به مطلب است آیه 31 می باشد. چند آیه قبل از آن آیه متعرض وظیفه اذن گرفتن برای ورود در منازل است و در حکم مقدمه این آیه می باشد. تفسیر آیات را از آنجا شروع می کنیم: «یا ایها الذین آمنوا لا تدخلوا بیوتا غیر بیوتکم حتی تستانسوا و تسلموا علی اهلها ذلکم خیر لکم لعلکم تذکرون* فان لم تجدوا فیها احدا فلا تدخلوها حتی یؤذن لکم و ان قیل لکم ارجعوا فارجعوا هو ازکی لکم و الله بما تعملون علیم* لیس علیکم جناح ان تدخلوا بیوتا غیر مسکونة فیها متاع لکم و الله یعلم ما تبدون و ما تکتمون* قل للمؤمنین یغضوا من ابصارهم و یحفظوا فروجهم ذلک ازکی لهم ان الله خبیر بما یصنعون * و قل للمؤمنات یغضضن من ابصارهن و یحفظن فروجهن و لایبدین زینتهن الا ما ظهر منها و لیضربن بخمرهن علی جیوبهن و لایبدین زینتهن الا لبعولتهن او آبائهن او آباء بعولتهن او ابنائهن او ابناء بعولتهن او اخوانهن او بنی اخوانهن او بنی اخواتهن او نسائهن او ما ملکت ایمانهن او التابعین غیر اولی الاربة من الرجال او الطفل الذین لم یظهروا علی عورات النساء، و لا یضربن بارجلهن لیعلم ما یخفین من زینتهن و توبوا الی الله جمیعا ایها المؤمنون لعلکم تفلحون»؛ ای کسانی که ایمان آوردید! به خانه دیگران داخل نشوید مگر آنکه قبلا آنان را آگاه سازید. و بر اهل خانه سلام کنید. این برای شما بهتر است. باشد که پند گیرید. اگر کسی را در خانه نیافتید داخل نشوید تا به شما اجازه داده شود. اگر گفته شد باز گردید، بازگردید که پاکیزه تر است برای شما. خدا بدانچه انجام می دهید داناست. باکی نیست که در خانه هائی که محل سکنا نیست و نفعی در آنجا دارید (بدون اجازه) داخل شوید. خدا آنچه را آشکار می کنید و آنچه را نهان می دارید آگاه است. به مردان مؤمن بگو دیدگان فرو خوابانند و دامنها حفظ کنند. این برای شما پاکیزه تر است. خدا بدانچه می کنید آگاه است. به زنان مؤمنه بگو دیدگان خویش فرو خوابانند و دامنهای خویش حفظ کنند و زیور خویش آشکار نکنند مگر آنچه پیدا است، سرپوشهای خویش بر گریبانها بزنند، زیور خویش آشکار نکنند مگر برای شوهران، یا پدران، یا پدر شوهران، یا پسران، یا پسر شوهران، یا برادران، یا برادر زادگان، یا خواهرزادگان، یا زنان، یا مملوکانشان، یا مردان طفیلی که حاجت به زن ندارند، یا کودکانی که از راز زنان آگاه نیستند (یا بر کامجوئی از زنان توانا نیستند) و پای به زمین نکوبند که زیورهای مخفیشان دانسته شود. ای گروه مؤمنان همگی به سوی خداوند توبه برید، باشد که رستگار شوید. (نور/ 27-31)
مفاد آیه اول و دوم اینست که مؤمنین نباید سرزده و بدون اجازه به خانه کسی داخل شوند. در آیه سوم مکانهای عمومی و جاهائی که برای سکونت نیست از این دستور استثناء می گردد. سپس دو آیه دیگر مربوط به وظائف زن و مرد است در معاشرت با یکدیگر که شامل چند قسمت است:
1 - هر مسلمان، چه مرد و چه زن، باید از چشم چرانی و نظر بازی اجتناب کند.
2 - مسلمان، خواه مرد یا زن، باید پاکدامن باشد و عورت خود را از دیگران بپوشد.
3 - زنان باید پوشش داشته باشند و آرایش و زیور خود را بر دیگران آشکار نسازند و در صدد تحریک و جلب توجه مردان برنیایند.
4 - دو استثناء برای لزوم پوشش زن ذکر شده که یکی با جمله «و لا یبدین زینتهن الا ما ظهر منها» بیان شده است و نسبت به عموم مردان است و دیگری با جمله «و لا یبدین زینتهن الا لبعولتهن الخ» ذکر شده و نداشتن پوشش را برای زن نسبت به عده خاصی تجویز می کند.

 
 
 
 

حدود و پوشش در فقه اسلامی

دلایل موافق «کشف وجه و کفین» 1

استیذان و فلسفه آن در اسلام

 
 
 
 
مسئله حجاب، صفحه 117-115
 
 
 
 
 
   
 
اصول عقاید > نبوت > ادیان الهی > اسلام
 
 
 
 
 
مسئله حجاب، صفحه 117-115
 
veeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeery gooooooooooooooooooood

شنبه 16 فروردين
زهرا
 
اگر خانمهایی که پوشش اسلامی را رعایت نمی کنند از احساسات مردان بیمار دل نسبت به خودشان آگاه بودند از شرم ذوب می شدند وهرگز بالباس تنگ وبدن نما در انظار ظاهر نمی شدند رضا

پنجشنبه 14 فروردين
 
بيسته بيسته فقط همين!!!!!!!!!!!!!!!!!

يكشنبه 29 دي
neptune
 
افرین خوب بود

دوشنبه 11 آذر
صبا
 
باید اعتقاداتمان طوری محکم باشد که با هر سخن یا مقاله یا برنامه ای یا وسوسه ای متزلزل نشود.مرا اگر دشمنان دین تکه تکه کند حاضر نیستم حتی برای لحظه ای جلوی نا محرمان ان را از سرم بردارم.حتی ایامی که سر کار می روم.

شنبه 09 آذر
فائزه
 
اگر پوشش براي انسان است پس چرا در قرآن به زنان گفته شده است؟

شنبه 26 مرداد
ماندانا

نظر کارشناس:
کاربرگرامی باسلام .پوشش متعارف برای همگان لازم است ولی زنان چون بیشتر در معرض نگاه هستند تاکیدبیشتری نسبت به انان صورت گرفته است وگرنه مردان نیزباید که با پاکدامنی و رعایت حیا وشرم خویشتن را کنترل کنند.واز بی حیایی وهرزگی وکار های منافی عفت بپر هیزند .موفق باشید ان شا الله .
 
خوب است به نظر من از این دست مطالب باعث راهنمایی بیشتر مردم میشود و اسلام را شیرین تر نشان

سه شنبه 04 تير
شبنم
 
با سلام . آیات قرآن تبشیری و تنذیری است و چنانچه خود نیز به پیامبر می فرماید پیامبر فقط بشیر و نذیر است . خدا در همه ی آیات و سوره هایش نظر احسنت خود را گفته است ولی هرگز کسی را مجبور به کاری نکرده است . در این آیه و آیه 59 سوره ی احزاب هم گفته این برای شما بهتر است ولی نگفته اگه کسی حجاب نگذاشت مجبورش کنید یا تکفیرش کنید . اگر بنا بر عمل خود رای به قرآن است باید توجه داشت خدا در قرآن به زنان مومنه سفارش کرده از منازل خود هم خارج نشوند ، چطور است که آقایان این بخش از آیات قرآن را رها کرده و به اصرار به حجاب میپردازند . در آیه 59 احزاب خدا به زنان مومن می فرماید که حجاب شما باعث شناخته شدن شما ( از این نظر که زنان آزاده ای هستید و کنیز نیستید ) می شود و از آزار در امان می مانید و این به این خاطر بوده است که در دوران پیامبر، مسلمانان اختیار همبستر شدن بدون نکاح با کنیزان را داشته اند ، لذا با این آیه خواسته زنان مومنه و زنان آزاده ( زنانی که نکاح و کابین - مهریه- داشته اند) از کنیزان مشخص کند و امروز باید علمای شیعه در مورد این حکم و نیز حکم تساوی ارث مرد و زن و نیز دیه زن و مرد هم کنکاش بیشتری بکنند میفرمایند دیه و ارث مرد دو برابر دیه و ارث زن است و دلیل می آورند که مرد کارهای سخت تری می کند و معاش خانواده را می آورد ، حال که امروز می بینیم که بسیاری از زنان در همین اجتماع ما گاها کارهایی را انجام می دهند که سخت تر و مشقتبارتر از کارهای بسیاری از مردان است . لطفا پاسخ دهید . .

يكشنبه 02 تير
kasra

نظر کارشناس:
کاربر گرامی با سلام با استناد به یک ایه ویا حدیث نمی توان حکمی از احکام اسلام را رد یا نفی کرد بلکه باید مجموعه دین را بررسی کرد .کار کارشناسان دین نیز همین است والبته جای شکی نیست که حجاب از احکام ضروری وقطعی دین اسلام است.والبته صرف یک دلیل درروایت یا ایه ای دلیل این نیست که ان حکم فقط منوط به همان دلیل است که اگر منتفی شد حکم نیز منتفی شود .به هر حال اظهار نظر قطعی در باره احکام دین نیازمند دقت واگاهی وداشتن شرایط لازم واساسی برای این کار است .موفق باشید .
 
سوال:شرکت در مجلسی که خانمها حجاب(بدون روسری و استین کوتاه)ندارند، چه حکمی دارد و چکار باید کرد؟

چهارشنبه 11 ارديبهشت
ز.

نظر کارشناس:
کاربرگرامی باسلام دیدن نامحرم /غیر از مچ تا سر انگشت ها وگردی صورت /ان هم نه ازروی قصد لذت در هر شرایطی حرام است .ونباید دراین مجالس شرکت کردواگر مجبور باشید باید از نگاه کردن تا جایی که ممکن است خود داری کنید .موفق باشید .
 
سلام ، به نظر من دیدن موهای زن تحریک برانگیز نیست ، در ایران اگه مردها با دیدن موهای خانمها تحریک میشن بخاطر این هست که تا حالا چنین چیزی رو ندیدن ، من با نعضی از کسایی که سفرهای خارجی داشتن صحبت کردم معتقد بودند که در انجا بعی از مدتی همه چیز عادی میشد ودیدن موهای زنان ما رو تحریک نمیکرد البته متذکر بشم منظور از مو زنان اینه که اون خانم در وضعیت عادی ونرمال از نظر آرایش مو وصورت باشه. لطفآ کارشناس محترم نیز نظر خودش رو اعلام کنه با تشکر

دوشنبه 09 ارديبهشت
فرهاد

نظر کارشناس:
کاربر گرامی باسلام .اگر ازسویخداوند متعال که خالق همه ی ماست ومصالح مارا از همه بهتر می داند چیزی حرام شده اینگونه نیست که ما دلیل وحکمت ان را به طور کامل بدانیم بلکه باید ازباب عبودیت وبندگی تسلیم باشیم .خحرالم بودن نگاه به موی زن صرفا به این دلیل نیست که تحریک بر انگیز باشد تا اگر تحریک بر انگیز نشد حرمتش لغو شود مانند این که اگر کسی خوردن شراب برایش عادی شود ودیگر دچار بی عقلی وعدم هوشیاری نشود نمی توان گفت شراب برای او حلال می شود .عادی شدن گناه دلیل برای نفی حرمت ان نیست .معیار بندگی است در هر شرایطی وتسلیم دستور خدا بودن هر چند تمام حکمت ها ومصالح دستورات خدای متعال را نفهمیم ودرک نکنیم .موفق باشید .
 
کاش بیشتربوووود

يكشنبه 01 ارديبهشت
kazhal

نظر کارشناس:
کاربر گرامی در سایت طهور دراین باره مطالب دیگری هست که می توانید با جستجو به انها دست بیابید .موفق باشید .
 
خوب بودموفق باشيدتوبحثم كمكم كرد

جمعه 23 فروردين
الهام
 
عالی بود

سه شنبه 29 اسفند
صبا
 
خیلی بد ببببببببببببببببببببببببببببببببببببببببببد نبود اما خوب هم نبود

سه شنبه 01 اسفند
طاها
 
سلام نظرات كارشناس و نظرات كاربران و خوندم.ميخواستم نظر شخصي خودم و بيان كنم.اين كه خدا بر هر چيز آگاه است هيچ شكي نيست.من هم هميشه برام سوال بوده كه منظور از حجاب شامل موي سر هم ميشود يا خير.فقط كافيه مروري داشته باشيم به رفتارهاي برخي از آقايون در جامعه.اين كه بدن زن باعث تحريك مرد ميشه .هيچ زني فكر نكنم شك داشته باشه.و اما در مورد مو .كدوم خانمي براش تجربه نشده كه موهاي بلند و پريشون و زيباش كه آرايش شده در يه محيط كه آقايون زيادي هستند باعث تحريك مردي نشده باشه. من از آقايون با ايمان فاكتور ميگيرم.آيا وقتي وارد يه مجلسي ميشيم كه آدماي زيادي وجود دارند آيا از قلب و افكار اونها خبر داريم ؟منظور از تحريك.تحريكي كه منجر به تجاوز ميشه نيست .حتي به محض ديدن موهاي زيباي يه خانم افكار منفي وارد ذهن بعضي از آقايون ميشه كه يا به همون افكار ختم ميشه يا در حدفكر سو استفاده و رسيدن به خواستشون ميشه.يا باعث توهيني از جانب مردي ميشه كه كلامش باعث آزار روحي و رواني خانم ميشه.من در خصوص جنبه گناه صحبت نميكنم اين به خودمون بستگي داره اما صحبت من در خصوص اينه كه خدا بنده هاش و خيلي خوب ميشناسه و از افكارشون و اون كه در قلب و ذهنشون ميگزره آگاهه.خدا مراقبه همه بنده هاشه اما بهشون عقل داده راهنمايششون كرده پس خودمون بايد مراقب خودمون باشيم.پدر و مادر وقتي بچه هاشون كوچيكند هميشه در كنارشون هستند ولي وقتي بزرگ ميشند هميشه نميتونند همه جا واسه مراقبت همراهشون باشند.فقط راهنماييشون ميكنند و نصيحتشون و بدو خوب جامعه رو واسشون باز گو ميكنند.حالا حساب كنيد خدا كه از هر چيزي آگاه هست پس هر چي گفته فقط به خاطر خودمون بوده.من جايي كه احساس كنم حتي بايد پوشش سر داشته باشم واسه امنيت خودم اين كار رو انجام ميدم هنوز به مرحله اي نرسيدم كه بخوام پوشش سر داشته باشم.اميدوارم يه روزي برسم.اينارو گفتم كه بدونيد خدا خيلي گل ومهربونه و فقط به خاطر خودمون به خيلي مسايل سفارش كرده.اين نظر شخصي بنده بود اگر مخالف نظري بود به بزرگواري خودتون ببخشيد

يكشنبه 29 بهمن
هستي

نظر کارشناس:
کاربر گرامی ازدقت نظر شما وپای بندی خوبتون به دستورات خداوند حکیم ومهربان بسیار ممنونیم .موفق وسربلند باشید .ان شا الله .
 
سلام خیلی خوب بود بگذارید هرچه قدر که میخواهند دستورهای خدا را زیر سوال ببرندممنون

سه شنبه 17 بهمن
بهار
 
جای تأسف داره که این همه ادم توی احکام خدا چرایی میارن!؟ برام خیلی جالبه که هیچ کدوم از دوستان حتی یک بار هم با خودشون فکر نکردن که اگه حکمی برامون واجب شده حتما حتما حتما واسه صلاح خودمون بوده .خدا که با ما دشمنی نداره که بخواد زجرمون بده.کسی که به خدا ایمان اورده باشه هیچ وقت چرا توی کار خدا نمیاره.من خودم یک زن همه جوره بی حجاب بودم.قران رو هم قبول داشتم و چون دلم نمی خواست ازادیم گرفته بشه دوست داشتم قران رو اونجور که خودم دوست دارم به نفع خودم تفسیر کنم.حالا بماند که به خاطر دیدن اتفاقاتی توی زندگیم تصمیم گرفتم توی حرف خدا چون چرا نیارم، اما به اون خدایی که داره همه مونو میبینه هر چی گفته عین حقیقته،واقعا قبول دارم که واسه امنیت خودمون این ایات مربوط به حجاب رو اورده.موفق باشید

دوشنبه 02 بهمن
مریم
 
توپ بود صالح

سه شنبه 28 آذر
 
چه جالب!فقط چند ایه کوتاه تو قران راجع به حجاب داریم و انقدر روش مانور میدیم!چه ادمای کوته بین و احمقی هستیم!اونم تو جامعه ای که دروغ ربا حق الناس حق النفس بیداد می کنه!!!!!!!!!!!!!!!!!کاش فکر می کردیم

يكشنبه 26 آذر
مریم

نظر کارشناس:
کاربر گرامی باسلام .اگر موضوعی قانون خدا شد لازم الاجراست خواه ایه هایش کم باشد یا زیاد.این که در جامعه بیداد وبی توجهی به حق الناس مشاهده می شود دلیل رعایت نکردن قانون خدانمی شود .هر کسی باید در حد خودش به وظایفش عمل کند هم در حوزه ی حقوق الهی وهم در حوزه ی حقوق مردم که البته بسیار مورد تاکید وتوصیه ی خدا ودین قرار گرفته است .موفق باشید .
 
من خبلی دوست دارم بدانم که ایا یک نگاه به مرد نا محرم حلال است یا حرام اگه جوابش رو سریعتر به من بدید واقعا ازتون یک دنیا ممنون میشم

يكشنبه 12 آذر
ساناز

نظر کارشناس:
کاربر گرامی باسلام هر گونه نگاه ازروی لذت به نامحرم حرام است خواه از سوی مرد یا از سوی زن .ولی نگاه های غیر اختیاری ونگاه های یی که از روی لذت نیست مانعی ندارد .موفق باشید .
 
باسلام.دراين آيات اشاره مستقيمي به موي سرنشده من تحقيقات زيادي انجام دادم و پي بردم که درهيچ کدام ازآيات قرآن اشاره مستقيم به موي سر زنان نشده لطفا راهنمايي کنيد

سه شنبه 07 آذر
فرناز

نظر کارشناس:
کاربر گرامی باسلام بر اساس روایات امامان معصوم علیهم السلام منظور از زینت های پنهان در ایات قران همان مو وقسمت هایی ازبدن زنهاست که باید از نگاه نامحرمان پوشیده شود ./قران کریم ایه 31سوره نور/ برای اگاهی بیشتر می توانید به تفسیر این ایه در کتب تفسیری مراجعه بفرمایید .موفق باشید .
 
یک حدیث وپیام کوتاه وزیبا در مورد حجاب وعفاف می خواهم با تشکر

سه شنبه 16 آبان
جاویدی

نظر کارشناس:
سخت گیری در باره حجاب زنان وکنترل عفت انها برای پایداری وماندگاری انها بهتر است /امیر المومنین علیه السلام /نهج البلاغه نامه 31
 
با عرض سلام و خسته نباشید.من به دنبال یافتن آیات مربوط به حجاب سوره نور و سوره الاحزاب رو مطالعه کردم ولی نتونستم در مورد نواحی گفته شده گردی صورت و دست و پا (از مچ به پایین) مطلبی پیدا کنم.اگه ممکنه راهنماییم کنید که اختصاصا ذکر این نواحی از بدن در قرآن آمده یا از تفاسیر؟ با تشکر

جمعه 05 آبان
دانشجو

نظر کارشناس:
کاربر گرامی جزییات دستورات مربوط به حجاب ونیز بسیاری از دستورات دیگر دین در رویات امده است زیرا ما معتقدیم که سنت پیامبر ور وایات چهارده معصوم علیهم السلام نیز مانند قران قابل اعتماد هستند .موفق باشید .
 
سلام. کدام آیه قرآن شامل پوشش موی زنان می شود؟صرفا پوشش مو؟؟

جمعه 05 آبان
احسان

نظر کارشناس:
کاربر گرامی ایتی که می فرماید زنان زینت خودشان را برای نامحرم اشکار نکنندپوشش مو را شامل می شود چون مو های زنان از زینت های انها محسوب می شود ایه 31 سوره نور.
 
من حجاب را دوست دارم چون خدا و امام زمان دوست دارند، دوستان عزیزی که توجیه نمیشوید به داشتن حجاب و دائم سر یه تار مو و 2 تار مو سوال میکنید باور کنید همه ی این توجیهاتو خودمونم میدونیم درست نیست اما شیطان اول وسوسه به گناه میکنه بعد هم برامون توجیهش میکنه . اصلا فکر کنید هیچ فلسفه ای برای حجاب نیست ، اما عبد نگاه میکنه ببینه معشوقش چی میخواه میگه چشم، فقط میگه چشم.آقای بهجت به خدا بیشتر گفت چشم، واسه ی همین شد آقای بهجت..رابطه من با خدا باید عاشقانه ترین رابطه باشد .در پناه خداوند متعال یاد بگیریم بندگی کنیم، از حضرت مهدی غافل نشویم .

دوشنبه 01 آبان
گل نرگس

نظر کارشناس:
کاربر گرامی ان شا الله موفق باشید .
 
ميشه بكيد ان زيور يا زينتي كه قران كفته الا ما ظهرة منها جي هست؟ و اين كه ميكن زن مسلمان بايد شناخته بشه، اين در قران نيامده جيزي كه امده مؤمنات هست كه به معني ايمان اورنده به وجود خدا هست، و اين كه حكم زن مسلماني در خارج از مرز اسلامي به خاطر حجاب مورد ازار قرار ميكيره تكليفش جي هست من در قران خواندم كه حجاب براي اين هست كه زن مورد ازار و اذيت قرار نكيره اما اينجا مسئله برعكس شده حكم جي هست؟

سه شنبه 18 مهر
Mehman

نظر کارشناس:
کاربر گرامی با سلام زنان باید زینت های طبیعی وغیر طبیعی خود را از نا محرمان بپوشانند مگر ان مقدار که به صورت متعارف معلوم است/ وبیننده نا محرم همان مقدار را هم نباید با قصد لذت بنگرد/ مانند لباس های رو وگردی صورت ومچ دست ها تا انگشت ها .البته این که درقران در سوره احزاب ایه 60 امده است پوشش برای زن مسلمان برای این است که شناخته بشود ممکن است منظور شناخته شدن به عفت وپاکدامنی باشد یا این که تفاوتیب باشد میان انان با دیگر زنانیی که حجاب را رعایت نمی کرده اند یا ممکن است هردواحتمال درست باشد.واین که خانمی در خارج مورد ازار قرار می گیرد تا جایی که ممکن است باید به دستور خدا عمل بکند وخدا ان شا الله به اوصبر لازم را می دهد والبته باید مراقب سلامتی جسمانی وبدنی وروحی وروانی خود تان باشید وفراموش نکنیم که دین داری همراه با سختی ومشکلات بوده در تمام تاریخ .ان شا الله موفق باشید وتندرست.
 
ممنونم خیلی مطلب های آموزنده ای بود.

شنبه 15 مهر
نگین
 
سلام لطفا بگید آیا دادن یک تار مو به نامحرم چعه حکمی دارد؟؟؟؟ ممنون اگر میشه لطفا جوابو به میلیم ارسال کنید.

شنبه 15 مهر
ناهید

نظر کارشناس:
کاربر گرامی با سلام اگر دستوری ازسوی خدا وند امده است باید دقیقا اجرا شود وکم وزیادش تاثیری در ان ندارد .اگر نشان دادن مو به نامحرم حرام است فرقی نمی کند اگر کسی منظورش مخالفت با دستور خداست وعمدا این کار رامی کند حتی نشان دادن یک تار مو هم حرام است.البته خداوند مهربان وامرزنده است ولی نباید با دستوراتش با توجیهات مخلف مخالفت کرد . موفق باشید .
 
سلام جوابی که به ایمیلم فرستادین فقط علامت سوال بود!!!!!!!!

چهارشنبه 29 شهريور
مهین

نظر کارشناس:
کاربرگرامی یک بار دیگر برایتان ارسال کردیم
 
ببخشید یه سوال خصوصی ازکارشناس سایت دارم که اینجانمیتونم مطرح کنم اگه میشه راهنماییم کنید.ممنون

پنجشنبه 23 شهريور
مهین

نظر کارشناس:
کاربر گرامی اگر عضو سایت کاربران هستید اونجا می توانید سوالتون را مطرح کنید وگرنه در همین قسمت هم می توانید بپرسید .موفق باشید.شما می توانید در سایت کاربران سایت عضو شوید تا پاسخ را برایتان ایمیال کنیم .البته دراین قسمت هم سوال خصوصی نمایش داده نمی شود وفقط پاسخ برای شخص شما ایمیل می شود.
 
فلسفه پوشش مو چیه؟ ممنونم که به سوالام جواب میدین

دوشنبه 20 شهريور
مهین

نظر کارشناس:
کاربر گرامی هر چه را خداوند حلال یا حرام کرده حتما دارای حکمت ویا فلسفه ای هست هر چند ما نتوانیم کاملا ان را درک وهضم کنیم .پوشش مو از نامحرم نیز این گونه است که حتما دارای حکمتی است وشاید کنترل غرایز وشهوات وجلوگیری از طغیان وسر کشی نفس وبه وجود امدن افات روحی ومعنوی یکی از حکمت های ان باشد .چون خداوند حکیم میان دوجنس مخالف احساس وابستگی شدید قرار داده ونمایش مو وزیبایی های هریک برای دیگری در صورتی که کنترل نشود می تواند پیامد های منفی فراوانی داشته باشد .ولی ان چه مهم است این است که انسان باید در برابر دستورات خدای مهربان وحکیم وعالم تسلیم باشد تا بتواند زندگی سعادتمندانه ای داشته باشد .
 
میخواستم بدونم آیا درمورداینکه تاری ازموی سرنباید دیده بشه آیه ای درقرآن آمده یانه

چهارشنبه 15 شهريور
مهین

نظر کارشناس:
کاربر گرامی در باره ی حجاب ایاتی در قران هست که تصریح دارد بر پوشش بدن وموی خانم ها از دید نا محرمان .نکته مهم این است که اگر کاری حرام شد مانند حرام بودن نشان دادن موی سر به نامحرم در این صورت یک تار مو با چند تار مو تفاوتی با هم ندارند .مانند حرام بودن نوشیدن شراب که حتی یک قطره ان نیز حرام است .حرام الهی از نظر حرام بودن ربطی به کمی وزیادی ندارد . موفق باشید .
 
سلام ازتون ممنون من از این مطلب در وبلاگم استفاده کردم اگر راضی نیستید بهم بگید

دوشنبه 13 شهريور
cd

نظر کارشناس:
کاربر گرامی با ذکر منبع مانعی ندارد .موفق باشید .
 
با تشکر از شما ، میخواستم بدونم در پاسخ به معنای "جیوبهن " که فرمودید " گریبان" معنا میدهد و معنای کلی این موضوع عبارت میشود از:" روسریهای خود را به گردنشان بزنند"چرا تعبیر به انداختن روسری بر روی سر زنان میگردد نه انداختن روسری برروی گردن و سینه ، به عبارت دیگر کجای این آیه فرموده روسریهای خود را بر روی سرتان بیاندازید؟

جمعه 27 مرداد
علی

نظر کارشناس:
کاربر گرامی روشن است که کاربرد روسری پوشش دادن به سر است چنان چه که از اسمش پیداست ولی برای این که نکته بیشتری را یاد اور شده باشدفرموده است که با این روسری باید طوری زنان خودشان را پوشش بدهند که گردن وبخشی از سینه هایشان نیز پوشیده بشود.مثل این که در بار ه جوراب که کارش پوشش دادن بخشی از پاست بگوییم باید جورابی بپوشیم که مقداری از ساق پا و تا بخشی از زیر زانو را پوشش بدهد این به این معنی است که باید جورابی بزرگتر انتخاب کرد که بتوان با ان این کار را کرد .
 
لطفا بفرمایید چرا در استثنا های ذکر شده در مورد حجاب، داماد نسبت مادر زن ذکر نشده است؟

دوشنبه 23 مرداد
حدش

نظر کارشناس:
کاربر گرامی با سلام /قرار نیست در یک ایه همه ی محارم نام برده شود این اولا وثانیا برخی از مفسرا ن پاسخ داده اند که همانگونه که عروس بر پدر زنش /ابائ بعولتهن /محرم است همین گونه داماد نیز برای مادر زنش محرم است هرچند درایه نامی از ان مطرح نشده است .مانند دایی وعمو که نامی از انها در ایه نیست ولی از برادر زاده گان وخواهر زادگان نام برده شده است .
 
لطفا معنای دقیق یضربن ،خمرهن‏ ، جیوبهن را بفرمایید .

جمعه 20 مرداد
علی

نظر کارشناس:
کاربر گرامی/ یضربن/ یعنی زنان باید بزنند /خمرهن/ یعنی روسری های بلند خودشان را /جیوبهن/ یعنی بر گریبان های خود که منظور سر وگردن وبخشی ازسینه است.
 
در کجای قران گفته شده چادر برتر است؟در ضمن مگه چادر از ایران منشا نگرفته؟

شنبه 07 مرداد
هانیه

نظر کارشناس:
کاربر گرامی در هیچ جای دین سخن از چادر به این معنا و صورتی که در ذهن ما هست نیست ولی باید که حجاب زن کامل باشد وچادر یکی از نمونه های خوب یک حجاب کامل است البته به شرطی که واقعا به قصد وبه منظور پوشش استفاده شود نه به منظور خود نمایی و زینت و نمایش و یا هر قصد وغرض دیگر .
 
چیزی که می خواستم نبود ولی مرسی!!!!!!!

دوشنبه 26 تير
شادان
 
باسلام لطفا به سوال من هم پاسخ بدید اگر من بر اساس عادت وبه خاطر اینکه از اول خانواده ام مذهبی بودند وبدون عقیده به احکام اسلام انها را رعابت میکنم مثل نماز روزه حجاب .ایا باتوجه به ابنکه خدا گفته الاعمال بالنیات اخر سر من را به خاطر عدم عقیده مجازات مبکنه و تمام این کارها بی نتیجه است لطفا کمکم کنید من به همه چی شک کردم

دوشنبه 22 خرداد


نظر کارشناس:
کاربر گرامی با سلام/هر چند اعمال انسا ن ها را بر اساس نیاتشان هم محاسبه می کنند اما خداوند مهربان وحکیم تمام اعمال درست انسان ها را بر اساس لطف وکرمش به حساب می اورد هر چند نمی دانستند کاری که می کنند صد درصد درست بوده یا خیر؟شک نکنید که کار های درست شما در محیط دینی خانواده همه در پیشگاه الهی دارای اجر وثواب است .البته باید تلاش کنید که اگاهی شما بالا برود تا بتوانید با روشن بینی ودقتنیات خودتان را نیز اصلاح کنید .موفق باشید .
 
سلام با تشکر از شما من یک خانم چادری هستم که هیچ وقت از ازش خوشم نمیاد ولی به خاطر خانواده ام مجبورم چادر را تحمل کنم سوالم این هست که وقتی خدا گفته الاعمال بالنیات پس من هیچ ثوابی از ابنکه حجابم را رعایت کنم نسیبم نمیشه ؟

دوشنبه 22 خرداد
سارا

نظر کارشناس:
خواهر گرامی با سلام/ بدون شک خداوند مهربان ورووف به شما برای رعایت حجابتان اجر وثواب می دهد امیداست که بتوانید با تحقیق و روشن بینی با حکمت تعالیم الهی و دستورات دینی بیشتر اشنا بشوید وراحت تر و بهتر بتوانید پای بندی خودتان را به انها نشان بدهید . موفق باشید .
 
با سلام بگید چه طور میشه ادم قانع بشه که محدود شدن در چادر به نفعشه

يكشنبه 21 خرداد
زهرا

نظر کارشناس:
کاربر گرامی /محدود شدن به چادر منظور نیست بلکه منظور عفت وپاکدامنی ونوع پوششی که عقل و عرف ان را تایید بکند و مایه ی انحراف وگمراهی وتهییج شهوت فرد و جامعه نشود و قانع شدن هم به این است که دستورات الهی مایه سعادت ادمی است هر چند تمام حکمت و فلسفه اش برای انها روشن نباشد . موفق باشید .
 
اجبار براي مومن كردن همه آيا پيشي گرفتن از پيامبر خدا نيست .مرسیییییییییییییییییییییییییییییییییییییییی

جمعه 19 خرداد
امین

نظر کارشناس:
کاربر گرامی هیچ کس حق ندارد کسی را به اجبار دعوت به ایینی بکند البته رعایت قوانین اجتماعی و حقوق افراد وجامعه از اصول حتمی و اجتناب نا پذیر است . موفق باشید .
 
شرمنده ولی جوابی که به علیرضا و دیگر منتقدین دادین به نظرم قانع کننده نبود از اونجایی که قرآن تنها و تنها وتنها و تنها کتاب و راهنمایی کننده و سند ومعجزه ای هست که تمام مسلمانان جهان روی اون همگرایی دارند و پیروی از مرجع تقلید هم یک امر شخصی است پس بهتر است بگذارند مسلمین طبق برداشت خود از قرآن تصمیم گیری کنند و به دین خود یپردازند وغیر مسلمین هم راه خود را بروند و این دو هر یک بر دیگری زور نگیرند. چه بسا نمایان است که نه کشور هایی که با حجاب مخالفند روش درستی را پیش گرفته اند و نه کشور ما!! پس بهتر است اگر خودمان به چیزی اعتقاد داریم یا برداشت خاصی داریم و قدرت در دستانمان است با خود خواهی آن را به دیگران تحمیل نکنیم! ! ! امید است به راه راست گراییده شوید!!و شویم!! همه ما!! محتاجیم به دعا!!

چهارشنبه 03 خرداد
پِِِژمان

نظر کارشناس:
کاربر گرامی برداشت از قران مانند بر داشت و فهم درست از هر کتابی نیازمند شرایط و مقدمات مناسب با خوش می باشد وهر کسی حق ندارد از قران بدون واجد بودن شرایط لازم بر داشت بکند.
 
یکی از اساتید که امیدوارم به راه راست هدایت شوند این طور می فرمایند .داشتن پوشش برای زنان از گردن به پایین لازم است و پوشاندن موهای سر الزامی نیست!!!!!!!!!!!!!!!لطفا نظر دهید

دوشنبه 04 ارديبهشت
زهرا

نظر کارشناس:
کاربرگرامی با سلام بر اساس ایات قران و روایات معتبربرای زنان پوشاندن موهای سر از نامحرم و اجب است.
 
ممنون از مطالب مفیدتون.راستش من زیاد حجاب رو جدی نمی گرفتم ولی از امروز می خوام بیشتر دقت کنم. راستش دلم می خواد ولی انگار بازم نمی تونم حجاب کامل داشته باشم.نمی دونم باید چیکار کنم!!!!!!!!!!!

سه شنبه 22 فروردين
زهره

نظر کارشناس:
کاربر گرامی با توکل بر خدای متعال و استمداد از اهل بیت پیامبر خدا و با تلاش و کوشش می توانید رضایت الهی را در همه ی بخش های زندگانی به دست بیاورید. ان شا الله موفق باشید .
 
چرا آیه حجاب 3سال بعد از ظهور اسلام نازل شده؟ تو این 3 سال این چیزا حروم نبوده یا خدا در جریان گناه و به خطر افتادن زن و مرد نبوده و بعدا به فکرش رسیده؟ 2- چرا تو کشورایی که حجابی وجود نداره مردا چشم پاک تر و زن ها نجیب ترن؟

جمعه 18 فروردين
س.ع

نظر کارشناس:
کاربر گرامی حکمت الهی اقتضا دارد که تعالیم دینی به صورت تدریجی ارایه شود تا زمینه ی پذیرش انها بیشتر باشد.نکته ی بعدی این است که این سخن شما هم کلیت ندارد که پاکی چشم در کشورهایی که حجاب در انها رعایت نمی شود بیشتر است/هزاران جنایت و جرم ناموسی هر دقیقه در کشور های محروم از حجاب و پاکدامنی رخ می دهد . البته ممکن است به واسطه عادت نگاه ها کمتر باشد.
 
سلام چطور میتونم خیلی خودمونی به یه خانوم بگم حجاب به نفعشه؟ مطلبی دارین که کمکم کنه؟اگه ممکنه بهم میل کنین ممنون میشم

پنجشنبه 17 فروردين
مرتضی

نظر کارشناس:
کاربر گرامی با جستجو در سایت طهور و دیگر سایت های دینی می توانید مطالبی در این زمینه بیابید.
 
سلام خدابر امیر المومنین علیه السلام

جمعه 12 اسفند
مانی

نظر کارشناس:
کاربر گرامی با امیر المومنین محشور شوید .ان شا الله .
 
دوستان عزيز! باشه هيچ باكي نيست!! به جنگ با خدا برويد!! به آيات قرآن ايراد بگيريد! انشاالله ٦٠ سال ديگه همديگه رو خواهيم ديد!

سه شنبه 09 اسفند
محمد
 
1- من موافق حجاب هستم اما نه حجاب اجباری 2- چرا یک دولت اروپایی که طبق قوانینش حجاب را یا روبنده زنان را ممنوع اعلام می کنه را محکوم می کنیم و میگیم همه باید آزاد باشند ولی تو کشور خودمون برعکس

چهارشنبه 26 بهمن
جواد
 
با سلام من به دنبال اینکه حد وحدود حجاب در قران چه چیزیزی بیان کرده می گشتم آیا در قران حدوحدودی تعیین کرده

چهارشنبه 28 دي
میترا

نظر کارشناس:
با عرض سلام،در قرآن مطالبی بیان شده ريالبرای اطلاعات بیشتر به مقالات مرتبط با همین مقاله مراجعه کنیدو همچنین کتاب مسئله حجاب استادمطهری میتواند پاسخگوی ابهامات شماباشد
 
سلام، اول یه دمت گرم به علیرضا و بعد یه سوال: در آیه هیچ اشاره ای به میزان پوشیدگی چه در مورد بدن و چه سر نشده که. از کجا قرص صورت و دست تا مچ و پا تا مچ رو درآوردن؟ ممنونم*

جمعه 16 دي
من

نظر کارشناس:
با سلام ، پاسخ سوال اول شما در کامنت ها موجود است ، و چون در آیات قرآن این گونه به نظر میرسد که پوشش تمام بدن واجب باشد، بر اساس روایات ، فقهاء فتوی دادندکه پوشش قرص صورت و دست و پا تا مچ واجب نیست .
 
به نام خدا در آيه 31 آمده به زنان مومنه بگو نه به همه زنان و صراحتاً اشاره به زنان مومنه دارد. چرا در كشور تصور بر مومنه بودن همه زنان هست؟ ايه اول سوره حجرات هم آمده است واي بر كساني كه از پيامبر خدا پيشي بگيرند. اجبار براي مومن كردن همه آيا پيشي گرفتن از پيامبر خدا نيست؟ چرا جواب دوستمان را ندادید؟حال من می پرسم. لطفا پاسخ دهید.

شنبه 10 دي
SANA

نظر کارشناس:
باسلام به کاربران گرامی علاوه بر این که اصرار و اجباری برای مومن کردن دیگران نباید باشد، اصولا این کار امکان پذیر هم نیست،زیرا دین عبارت است از یک سلسله معارف علمی و یک سلسله معارف عملی تابع آن که رویهمرفته از اعتقادات تشکیل میشود و اعتقاد و ایمان از امور قلبی است که اجبار و اکراه در آن راه نداردچون ایمان داشتن به هر موضوعی لازمه اش این است که : 1- انسان آن فکر را منطقا قبول داشته باشد. 2- به آن گرایش داشته باشد وآن را دوست داشته باشد و هیچ یک از 2 شرط فوق اجبار بردار و اکراه بر دار نیست . به همین جهت قرآن مجیدمیفرماید: "لا اکراه فی الدین " در دین اکراه نیست .
(مطالب فوق را برای کسانی عرض کردیم که شاید فکر کنند دین اجباری است .)
اما خطاب آیه به زنان مومنه است زنانی که ایمان آورده اند بدانند وظیفه و تکلیف پوشش آنان چنین است که آیه بیان می کند. و اما زنانی که ایمان ندارندآیه از نظر ایمانی متوجه آنان نیست و نباید کسی را از نظر ایمانی ملزم به حجاب کردکه مثلا بی حجابی حرام است !چون " لا اکراه فی الدین" بلکه ازنظر قوانین اجتماعی جامعه ،مثل بقیه قوانین اجتماعی ،باید زنان به آن عمل کننداگرچه آنرا قلبا قبول نداشته و به آن ایمان نداشته باشند . و اما اینکه پاسخ آن دوست عزیز را ندادیم خواستیم بلکه کاربران دیگرنظر دهندو در بحث شرکت کنند . با آرزوی موفقیت برای همگی.
 
سلام .. می تونم بپرسم کدوم کلمه روسری - سرپوش معنا میشه ؟؟ سپاسگزارم هدیه

دوشنبه 28 آذر
هدیه

نظر کارشناس:
باعرض سلام کلمه "خمرهن " ودیگراین که در همین آیه است : "ولا یبدین زینتهن الا......." یعنی "زنان زینتهای خود را آشکارنکنندمگربرای محارم خودکه شرح داده است " و موها قطعا یکی از زیباترین زینت زنان است که بر اساس آیه باید پوشانده شود. اصل پوشش است لفظ مقنعه و روسری مطرح نیست . موفق باشید
 
خیلی خوب بود. ممنون

يكشنبه 20 آذر
َعارفه
 
به نام خدا در آيه 31 آمده به زنان مومنه بگو نه به همه زنان و صراحتاً اشاره به زنان مومنه دارد. چرا در كشور تصور بر مومنه بودن همه زنان هست؟ ايه اول سوره حجرات هم آمده است واي بر كساني كه از پيامبر خدا پيشي بگيرند. اجبار براي مومن كردن همه آيا پيشي گرفتن از پيامبر خدا نيست؟

سه شنبه 25 مرداد
عليرضا
 
مرسسسسسسسسسسسسسسی.خوب بود................................

شنبه 17 ارديبهشت
شادی
 
ایوووووووووووووووووووول . نمرتون 20.

يكشنبه 03 بهمن
نگین
   
 
 
 
کاربر گرامی، این بخش اختصاص دارد به نظر شما درباره موضوع مطرح شده، در صورتی که نیاز به سئوال یا بحث و گفتگو در رابطه با موضوع مربوطه را دارید، از طریق سایت کاربران (my.tahoor.com) اقدام نمایید.
 
 
   
 
 
 
طهور قرآن | دایره المعارف طهور | کتابخانه طهور | پادکست طهور | اعلام | کتاب شناسی | سایت ٥ روز | طهور فرانسه
 
کلیه حقوق متعلق است به موسسه فرهنگی جام طهور