جستجو
    جستجوی پيشرفته  
صفحه اصلی
 
  
 
 
کتاب صوتی آه بر اساس ترجمه نفس المهموم
 
 
 
 
 
رفتار فرشتگان با مؤمنان و کافران در عالم برزخ
1,317
 
 
Tahoor_invitation

شیخ صدوق‌، حدیث‌ میکند از امام صادق علیه السلام‌ که‌ چون‌ مومن وفات‌ کند هفتاد هزار فرشته‌ او را تا محلّ قبرش‌ تشییع‌ کنند، و چون‌ در قبرش‌ گذارند منکر و نکیر که‌ دو فرشته‌ سؤالند نزد او می‌آیند و او را می‌نشانند و به‌ او میگویند: مَنْ رَبُّکَ؟ وَ مَا دِینُکَ؟ وَ مَنْ نَبِیُّکَ؟ مؤمن‌ در پاسخ‌ میگوید: پروردگار من‌ الله‌ است‌ و پیغمبر من‌ محمّد است‌ و دین‌ من‌ اسلام‌ است‌.

آن‌ دو فرشته‌ به‌ اندازه‌ای‌ که‌ شعاع‌ مدّ بَصَر یعنی‌ کشش‌ نور چشم‌ این‌ مؤمن‌ است‌، قبر او را گشاد می‌کنند و از بهشت‌ برای‌ او طعام‌ می‌آورند و روح‌ و ریحان‌ را برای‌ او وارد می‌کنند؛ و این‌ است‌ مفاد گفتار خداوند عزّوجلّ که‌ میفرماید: «فَأَمَّآ إِن‌ کَانَ مِنَ الْمُقَرَّبِینَ * فَرَوْحٌ وَ رَیْحَانٌ وَ جَنَّتُ نَعِیمٍ؛ و اگر (محتضر) از مقربان باشد، آسایش و راحتی و بهشت پر نعمت (برای او) است» (واقعه/89-88)، یعنی‌ در قبرش‌، یعنی‌ در آخرت‌ و قیامت‌.

پس‌ حضرت‌ فرمود: و اگر کافری‌ وفات‌ کند او را هفتاد هزار ملک‌ زبانیّه‌ که‌ از جهنّم‌ هستند تشییع‌ کنند تا کنار قبرش‌. و آن‌ شخص‌ تازه‌ گذشته‌، تشییع‌ کنندگان‌ و حاملان‌ جنازه‌ خود را سوگند میدهد به‌ صدائی‌ که‌ تمام‌ موجودات‌ غیر از جنّ و انس‌ می‌شنوند و میگوید: ای‌ کاش‌ برای‌ من‌ یک‌ بار بازگشت‌ به‌ دنیا بود تا من‌ از جمله‌ ایمان‌ آورندگان‌ بودم‌! و میگوید: «ارْجِعُونِی*‌ لَعَلِّی‌ أَعْمَلُ صالحا فِیمَا تَرَکْتُ؛ مرا به‌ دنیا بر گردانید امید است‌ که‌ من‌ با أعمال‌ صالحه‌ای‌ که‌ انجام‌ دهم‌ آنچه‌ از من‌ ترک‌ شده ‌است‌ تدارک‌ نمایم» (مؤمنون/100-99). آن‌ ملائکه‌ زبانیه‌ او را پاسخ‌ دهند که‌: «کَلاَّ إنَّهَا کَلِمَةٌ هو قَآئِلُهَا؛ حاشا، این سخنی است که او گوینده ی آن است» (مؤمنون/100). (ابداً ابداً هیهات‌! بازگشتن‌ به‌ دنیا امری‌ محال‌ است‌، این‌ کلمه‌ای‌ است‌ که‌ تو اکنون‌ میگوئی‌، و عمل‌ نمیکردی‌، حالا هم‌ اگر بازگردی‌ عمل‌ نخواهی‌ کرد!).

و در این‌ حال‌ فرشته‌ای‌ ندا کند که‌: لَوْ رُدَّو لَعَادَو لِمَا نُهِواَ عَنْهُ؛ اگر او به‌ دنیا باز گردانیده‌ شود هر آینه‌ به‌ همان‌ اعمال‌ زشتی‌ که‌ از آن‌ نهی‌ شده‌ بود عود خواهد نمود» (انعام/28). و چون‌ او را در میان‌ قبر قرار دهند و مردم‌ از دور او کنار روند و مفارقت‌ نمایند، نکیر و منکر در وحشتناکترین‌ صورتی‌ به‌ نزد او آیند و او را بنشانند و سپس‌ از او بپرسند: مَنْ رَبُّکَ؟ وَ مَا دِینُکَ؟ وَ مَنْ نَبِیُّکَ؟ زبانش‌ در ادا کردن‌ پاسخ‌ سنگین‌ شود و قدرت‌ بر جواب‌ نیاورد؛ آن‌ دو فرشته‌ چنان‌ ضربه‌ای‌ بر او زنند از عذاب‌ خدا، که‌ تمام‌ اشیاء از آن‌ ضربه‌ به‌ دهشت‌ افتند. دو باره‌ از او پرسند: مَنْ رَبُّکَ؟ وَ مَا دِینُکَ؟ وَ مَنْ نَبِیُّکَ؟ فَیَقُولُ: لاَ أَدْرِی‌ «پس‌ گوید که‌ نمیدانم‌.» و به‌ او میگویند: «لاَ دَرَیْتَ وَ لاَ هُدِیْتَ وَ لاَ أَفْلَحْتَ؛ نفهمیدی‌ و راه‌ نیافتی‌ و رستگار نشدی»، و پس‌ از آن‌ دری‌ از آتش‌ به‌ روی‌ او بگشایند و از حَمیمِ دوزخ‌ برای‌ او فرود آورند؛ و این‌ است‌ گفتار خداوند: «وَ أَمَّآ إِن‌ کَانَ مِنَ الْمُکَذِّبِینَ الضَّآلِّینَ * فَنُزُلٌ مِّنْ حَمِیمٍ وَ تَصْلِیَةُ جَحِیمٍ؛ و اما اگر از تکذیب کنندگان گمراه باشد، پس (وی را) ضیافتی از آب جوشان است، و به دوزخ وارد شدن» (واقعه/94-92)، یعنی‌ در قبر  یعنی‌ در آخرت‌ و قیامت (امالی صدوق طبع سنگی ص 175-174).

 
 
 
 

مضمون سئوالات نکیر و منکر و روایتی از امام علی علیه السلام

 
 
 
 
معادشناسی 2، صفحه 260-256
 
 
 
 
 
   
 
ماوراءالطبیعه > فرشتگان
 
اعلام > شخصیت ها > معصومین > چهارده معصوم > امام صادق(ع) > احادیث
 
اصول عقاید > معاد > برزخ
 
 
 
معادشناسی 2، صفحه 260-256
   
 
 
 
کاربر گرامی، این بخش اختصاص دارد به نظر شما درباره موضوع مطرح شده، در صورتی که نیاز به سئوال یا بحث و گفتگو در رابطه با موضوع مربوطه را دارید، از طریق سایت کاربران (my.tahoor.com) اقدام نمایید.
 
 
   
 
 
 
طهور قرآن | دایره المعارف طهور | کتابخانه طهور | پادکست طهور | اعلام | کتاب شناسی | سایت ٥ روز | طهور فرانسه
 
کلیه حقوق متعلق است به موسسه فرهنگی جام طهور