جستجو
    جستجوی پيشرفته  
صفحه اصلی
 
  
 
 
کتاب صوتی آه بر اساس ترجمه نفس المهموم
 
 
 
 
 
عدم درک احاطه قیامت بر دنیا به واسطه حجاب های دنیوی
1,758
 
 
Tahoor_invitation

خداوند متعال در سوره اعراف آیه 187 دلیل عدم درک احاطه وجودی قیامت بر دنیا و برزخ را در این دنیا بدینگونه بیان می کند: «یَسْـَلُونَکَ عَنِ الساعَةِ أَیانَ مُرْسَاهَا قُلْ إِنمَا عِلْمُهَا عِندَ رَبی لاَ یُجَلیهَا لِوَقْتِهَا´ إِلا هُوَ ثَقُلَتْ فِی السمَـوَ تِ وَ الاْرْضِ لاَ تَأْتِیکُمْ إِلا بَغْتَةً یَسْـَلُونَکَ کَأَنکَ حَفِی عَنْهَا قُلْ إِنمَا عِلْمُهَا عِندَ اللَهِ وَلَـکِن أَکْثَرَ الناسِ لاَ یَعْلَمُونَ؛ از تو سؤال می کنند که قیامت کی بر پا میشود! زمانش را برای ما مشخص کن! ای پیغمبر بگو: علم به قیام قیامت و دانستن ساعت و زمان آن، فقط در نزد پروردگار من است. کسی غیر از خدا حجاب از ساعت قیامت کنار نمیزند و پرده از روی خفاء آن بر نمیدارد و موقع آن را روشن و واضح نمی کند. ساعت قیامت در آسمانها و زمین سنگین است و تحمل آن مشکل! ناگهان به شما خواهد رسید. از تو سؤال می کنند که گویا تو از قیامت خبر داری ولی از آنها مخفی میکنی، و از اطلاع به آنها دریغ میکنی و منع می نمائی! بگو: این است و جز این نیست که غیر از پروردگار کسی نمیداند؛ ولیکن اکثر مردم نمیدانند» (اعراف/187).

قیامت نزدیک است، الان هست، با تو هست، آتش ترا گرفته، عذاب های خدا احاطه نموده؛ ولیکن چون بدنت سِر شده است، و روحت کِرِخ شده و درد را حس نمی کند، نمی فهمد که چگونه در حال اشتعال است. شخصی که در حال غضب است، احساسات عصبیش بالا رفته، عقلش در آن حال ادراک ندارد؛ میزند کاسه را می شکند، کوزه را می شکند، آدم می کشد، هزار جنایت میکند و ادراک نمی کند. وقتی غضبش فرو نشست، آن وقت می فهمد که چه آتشی به جانش افتاده است.
وقتی کسی در حال شهوت است، هزار کار شنیع انجام میدهد و قبحش را نمی فهمد؛ و وقتی به حال عادی بازگشت، می فهمد در حال شهوت چه کرده است، با مادر خود و با دختر خود زنا نموده و خود را از حیوان نیز ساقط تر نموده است. مردم در دنیا گرفتار شهوتند. این شهوات، روح و نفس و عقل آنها را گیج کرده، نمیگذارد بفهمند چگونه دردناک و مبتلا هستند؟ مردم دنیا که در آرزوهای دراز به سر میبرند و به حب جاه و حب مال مبتلا هستند، ادراک حقائق نمی کنند. در آتش میسوزند، اما سوزش را نمی فهمند. وقتی عالم اسباب و مسببات و سلسله علل و معلولات و تشکیلات این عالم بهم خورد و نور خدا طلوع کرد و انسان از مسیر شهوت بیرون آمد، آن وقت ادراک می کنند که آتش فراوان است، و عجیب آتشی است، و چقدر از بدن آنها سوخته و تفته گردیده است.

مستی شهوت و غضب انسان را از ادراک سوختن و آتش گرفتن و مُشتعل شدن جلوگیری می نماید، چون حُبکَ الشیْءَ یُعْمِی وَ یُصِم؛ محبت هر چیز، انسان را از نظر به غیر آن کور و کر میکند. و چون عالم دگرگون گردد، و انسان از طبع و ماده بیرون آید و بار سفر به عالم تجرد را ببندد، می بیند که چه بلاهائی به سرش آمده است؛ و چگونه نفس لطیف خود را جریحه دار و قریحه دار نموده و در آتش افکنده است؟ «لاَ تَأْتِیکُمْ إِلا بَغْتَةً»؛ ناگهان قیامت در میرسد و همه را میبرد. به کجا؟ (اعراف/187). «وَ أَن إِلَی رَبکَ الْمُنتَهَی»؛ بازگشت همه بسوی خودِ خداست. منتهی و آخر هر سیری و مسیری خداست. مقصد و مقصود هر قاصدی خداست (نجم/42).

 
 
 
 

احاطه عوالم قیامت، برزخ و دنیا بر یکدیگر

مشاهده احاطه قیامت بر دنیا و برزخ برای اهل محشر

 
 
 
 
معادشناسی 5، صفحه 168-166
 
 
 
 
 
   
 
اصول عقاید > معاد > قیامت
 
 
 
 
معادشناسی 5، صفحه 168-166
   
 
 
 
کاربر گرامی، این بخش اختصاص دارد به نظر شما درباره موضوع مطرح شده، در صورتی که نیاز به سئوال یا بحث و گفتگو در رابطه با موضوع مربوطه را دارید، از طریق سایت کاربران (my.tahoor.com) اقدام نمایید.
 
 
   
 
 
 
طهور قرآن | دایره المعارف طهور | کتابخانه طهور | پادکست طهور | اعلام | کتاب شناسی | سایت ٥ روز | طهور فرانسه
 
کلیه حقوق متعلق است به موسسه فرهنگی جام طهور