جستجو
    جستجوی پيشرفته  
صفحه اصلی
 
  
 
 
کتاب صوتی آه بر اساس ترجمه نفس المهموم
 
 
 
 
 
نظریات مختلف درباره محل غار اصحاب کهف
9,473
 
 
Tahoor_invitation

درباره تعیین‌ محل کهف، اصحاب کهف باید گفت که‌: کهف‌های‌ مکشوفة‌ امروز در دنیا که‌ اصحاب‌ کهف‌ را بدان‌ منتسب‌ میدانند، معروفترین‌ آنها پنج‌ کهف‌ است‌: اول‌: کهف‌ إفِسوس‌ (به‌ کسر همزه‌ و کسر فاء)، دوم‌: کهف‌ رَجیب‌، سوم‌: کهف‌ کوه‌ قاسیون‌، چهارم‌: کهف‌ بَتراء، و پنجم‌: کهف‌ واقع‌ در شبه‌ جزیره‌ اسکاندیناوی‌. کهف‌ کوه‌ قاسیون‌ در صالحیه‌ دمشق‌، و کهف‌ بتراء در فلسطین‌، و کهف‌ اسکاندیناوی‌ در همین‌ شبه‌ جزیره‌ واقع‌ است‌ و خصوصیات‌ جغرافیائی‌ و شواهد تاریخی‌ آنها با کهف‌ اصحاب‌ کهف‌ تطبیق‌ نمی‌کند، و بنابراین‌ ما از بحث‌ پیرامون‌ آنها خودداری‌ می‌کنیم‌.

اما کهف‌ إفِسوس‌: إفسوس‌ شهری‌ خراب‌ و باستانی‌ از شهرهای‌ ترکیه‌ است‌ و مسافت‌ آن‌ تا شهر إزمیر 73 کیلومتر است و این‌ کهف‌ در فاصلة‌ حدود یک‌ کیلومتر یا کمتر از إفِسوس‌، در نزدیکی‌ قریة‌ آیاصولوک‌ در دامنة‌ کوه‌ ینایرداغ‌ واقع‌ است‌. این‌ کهف‌ بسیار وسیع‌ است و در آن‌ صدها قبر با آجر ساخته‌ شده‌ است‌. درِ آن‌ به‌ سمت‌ شمال‌ شرقی‌ است‌، و در آنجا اثری‌ از کلیسا یا صومعه‌ و مسجدی‌ نیست‌. بسیاری‌ از مورخین‌ و مفسرین‌، این‌ را همان‌ کهف‌ اصحاب‌ کهف‌ میدانند، و در نزد نصاری‌ نیز معروفترین‌ کهوف‌ است‌؛ و بطور کلی‌ مشهورترین‌ کهوف‌ در بین‌ تمام‌ ملل‌ و اقوام‌ و معتقدین‌ به‌ داستان‌ اهل‌ کهف‌ می‌باشد. لیکن‌ استاد ما علامه طباطبایی مُد ظله‌ به‌ چند دلیل‌ استدلال‌ می‌کنند بر آنکه‌ نمی‌تواند آن‌ کهف‌ بوده‌ باشد.

اول‌ آنکه‌: قرآن‌ در آیات 17 و 18 سوره کهف در بیان‌ خصوصیات‌ جغرافیائی‌ کهف‌ میفرماید: «وَ تَرَی‌ الشمْسَ إِذَا طَلَعَت‌ تَزَ وَرُ عَن‌ کَهْفِهِمْ ذَاتَ الْیَمِینِ وَ إِذَا غَرَبَت‌ تَقْرَِضُهُمْ ذَاتَ الشمَالِ وَ هُمْ فِی‌ فَجْوَةٍ مِنْهُ ذَ لِکَ مِنْ ءَایَـتِ اللَهِ مَن‌ یَهْدِ اللَهُ فَهُوَ الْمُهْتَدِ وَ مَن‌ یُضْلِلْ فَلَن‌ تَجِدَ لَهُ و وَلِیا مُرْشِدًا * وَ تَحْسَبُهُمْ أَیْقَاظًا وَ هُمْ رُقُودٌ وَ نُقَلبُهُمْ ذَاتَ الْیَمِینِ وَ ذَاتَ الشمَالِ وَ کَلْبُهُم‌ بَـسِطٌ ذِرَاعَیْهِ بِالْوَصِیدِ لَوِ اطلَعْتَ عَلَیْهِمْ لَوَلیْتَ مِنْهُمْ فِرَارًا وَ لَمُلِئْتَ مِنْهُمْ رُعْبًا، و خورشید را می بینی که وقتی طلوع می کند از غارشان به سمت راست میل می کند، و چون غروب می کند از سمت چپشان می گذرد و آنها در جایی فراخ از آن غار بودند. این از نشانه های قدرت خداست. هر که را خدا هدایت کند، او هدایت یافته است و هر که را گمراه کند هرگز برای او سرپرستی راهنما نخواهی یافت* و آنان را بیدار می پنداشتی، در حالی که خفته بودند و آنها را به پهلوی راست و چپ می گرداندیم، و سگشان بر آستانه غار دو دست خود را گشاده بود. اگر بر آنها مشرف می شدی، و از نزدیک می دیدی بی تردید به آنها پشت کرده می گریختی و وجودت از بیمشان آکنده می شد».

این‌ آیه‌ صراحت‌ دارد بر آنکه‌ شعاع‌ خورشید در هنگام‌ طلوع‌ بر جانب‌ راست‌ کهف‌ می‌تابد، و در هنگام‌ غروب‌ بر جانب‌ چپ‌ کهف‌؛ و لازمة‌ اینچنین‌ تابشی‌ اینست‌ که‌ درِ کهف‌ مواجه‌ جانب‌ جنوب‌ باشد نه‌ در جهت‌ شمال‌ و چون‌ درِ کهف‌ إفِسوس‌ به‌ طرف‌ شمال‌ است‌، بنابراین‌ مفسرین‌ ناچار شده‌اند که‌ میزان‌ جهت‌ راست‌ و چپ‌ بودن‌ را نسبت‌ به‌ کسی‌ که‌ میخواهد از خارج‌ کهف‌ به‌ درون‌ آن‌ داخل‌ شود بگیرند. لیکن‌ این‌ معنی‌ صحیح‌ نیست‌. بلکه‌ میزان‌ راست‌ و چپ‌ بودن‌ نسبت‌ به‌ کسی‌ است‌ که‌ در داخل‌ کهف‌ جای‌ دارد و میخواهد خارج‌ شود، و معمولاً جهات‌ را نسبت‌ به‌ خود آن‌ چیز حساب‌ می‌کنند.

قاضی‌ بیضاوی‌ در تفسیر خود ضمن‌ اعتراف‌، در کهف‌ را در مقابل‌ بَنات‌ النعْش‌ دانسته‌ است‌ و نزدیکترین‌ مشارق‌ و مغارب‌ را به‌ کهف‌، مشرق‌ و مغرب‌ رأس‌ السرطان‌ قرار داده‌ است‌ که‌ چون‌ مدار خورشید در مدار رأس‌ السرطان‌ قرار گیرد و بر کهف‌ بتابد، از کهف‌ منحرف‌ شده‌ و مقابل‌ سمت‌ راست‌ قرار می‌گیرد که‌ در پشت‌ جهت‌ مغرب‌ است‌؛ و چون‌ خورشید غروب‌ کند محاذی‌ با سمت‌ چپ‌ کهف‌ قرار میگیرد و شعاعش‌ بر جانب‌ چپ‌ کهف‌ میرسد و عفونت‌ آن‌ را میزداید و هوایش‌ را معتدل‌ میکند و نور خورشید بر بدنهای‌ آنان‌ نمی‌تابد تا جسدهایشان‌ را آزار دهد و لباس‌هایشان‌ را کهنه‌ سازد و معلوم‌ است‌ که‌ بیضاوی‌ برای‌ انطباق‌ کهف‌ به‌ کهف‌ إفِسوس‌ با این‌ خصوصیات‌ مجبور شده‌ است‌ جهت‌ راست‌ و چپ‌ را نسبت‌ به‌ خارج‌ غار بگیرد نه‌ داخل و بسیاری‌ دیگر از مفسرین‌ بر همین‌ طریق‌ بیضاوی‌، محل کهف‌ را قرار داده‌اند.

دوم‌ آنکه‌: در آیة‌ مبارکه‌ وارد است‌: وَ هُمْ فِی‌ فَجْوَةٍ مِنْهُ، یعنی‌ اصحاب‌ کهف‌ در مکان‌ مرتفع‌ و بلندی‌ که‌ در داخل‌ کهف‌ است‌ جای‌ گرفته‌اند، و در غار إفِسوس‌ چنین‌ محل مرتفعی‌ نیست‌. لیکن‌ این‌ اشکال‌ در صورتی‌ است‌ که‌ فَجْوَة‌ به‌ معنای‌ محل بلند باشد، و این‌ معلوم‌ نیست‌ بلکه‌ بسیاری‌ به‌ معنای‌ ساحت‌ یعنی‌ زمین‌ پهن‌ و گسترده‌ معنی‌ نموده‌اند.

سوم‌ آنکه‌: در گفتار خدای‌ تعالی (سوره کهف آیه 21)  وارد است‌ که‌: «قَالَ الذِینَ غَلَبُوا عَلَی‌´ أَمْرِهِمْ لَنَتخِذَن عَلَیْهِم‌ مَسْجِدًا، آن‌ جماعتی‌ که‌ به‌ درِ غار آمدند و از امر آنان‌ مطلع‌ شدند گفتند: ما در این‌ مکان‌ مسجدی‌ بنیاد خواهیم‌ کرد»؛ و در کهف‌ إفِسوس‌ اثری‌ از صومعه‌ و کنیسه‌ و مسجدی‌ نیست‌. علاوه‌ بر آنکه در آنجا چیزی‌ از کتابت‌ نامهای‌ اصحاب‌ کهف‌ و سگ‌ آنان‌ که‌ شاهد بر این‌ امر باشد نیست‌، به‌ خلاف‌ سائر کهوف‌ خصوصاً کهف‌ رَجیب‌ شواهد بسیاری‌ دلالت‌ دارد بر آنکه‌ همان‌ کهف‌ معروف‌ است‌. این‌ کهف‌ در 8 کیلومتری‌ عمان‌ پایتخت‌ اردن‌ در نزدیکی‌ قریة‌ رَجیب‌ است‌ که‌ در دامنة‌ جنوبی‌ کوه‌ در سنگها حفاری‌ شده‌ است‌ و دو طرف‌ راست‌ و چپ‌ آن‌ باز است‌ که‌ آفتاب‌ بر آن‌ می‌تابد، و درِ کهف‌ در سمت‌ جنوب‌ است‌ و داخل‌ کهف‌ یک‌ سکوی‌ کوچک‌ به‌ طول‌ سه‌ متر و عرض‌ دو متر و نیم‌ در برابر سطح‌ کهف‌ که‌ سه‌ متر در سه‌ متر است‌ قرار دارد و در داخل‌ غار چند صورت‌ قبر است‌ بر شکل‌ «ناووس‌» که‌ گویا هشت‌ یا هفت‌ قبر بوده‌ باشد و در روی‌ دیوارهای‌ غار نقوش‌ و خطوطی‌ به‌ زبان‌ یونانی‌ قدیم‌ و ثمودی‌ نگاشته‌ شده‌ که‌ بواسطة‌ اصطکاک‌ قابل‌ قرائت‌ نیست‌؛ و نیز شکل‌ سگی‌ به‌ رنگ‌ قرمز نقاشی‌ شده‌، و در آن‌ غار زینت‌ها و زخارف‌ دیگری‌ نیز موجود است‌ و در بالای‌ این‌ غار آثار صومعة‌ بیزَنطیه‌ موجود است‌ که‌ از پولها و سکه‌ها و سائر آثاری‌ که‌ از آنجا به‌ دست‌ آمده‌ و اکتشاف‌ شده‌ است‌، به‌ دست‌ می‌آید که‌ در زمان‌ پادشاه‌ جوستینوس‌ اول‌ (418 ـ 427 میلادی‌) ساخته‌ شده‌ است و آثار دیگری‌ یافت‌ شده‌ که‌ دلالت‌ دارد بر آنکه‌ آن‌ صومعه‌ بعد از غلبه‌ و استیلای‌ مسلمین‌ تبدیل‌ به‌ یک‌ مسجد اسلامی‌ گردیده‌ است‌ که‌ دارای‌ محراب‌ و مأذنه‌ و محل وضو است‌.

این‌ کهف‌ متروک‌ و مهجور بود و به‌ مرور زمان‌ خراب‌ و منهدم‌ گشت‌ تا اینکه‌ اداره‌ باستانشناسی‌ دولت‌ اردن‌ اخیراً بواسطة‌ حفاریها و اکتشافات‌ بسیار پی‌ برد که‌ همان‌ کهف‌ مذکور در قرآن‌ است‌ و بعضی‌ از روایات‌ مسلمین‌ نیز دلالت‌ دارد بر آنکه‌ کهف‌ مزبور در عَمان‌ است و یاقوت‌ در «معجم‌ البلدان‌» آورده‌ است‌ که‌ رقیم‌ اسم‌ قریه‌ای‌ در نزدیکی‌ عمان‌ است‌ و بلدة‌ عمان‌ در موضع‌ شهر فیلادلفیا ساخته‌ شده‌ است‌ که‌ از مشهورترین‌ و زیباترین‌ شهرهای‌ آنروز بوده‌ است و قبل‌ از اسلام‌ از اوائل‌ قرن‌ دوم‌ میلادی‌ تحت‌ تصرف‌ دولت‌ روم‌ بوده‌ است‌، ولیکن‌ در اوائل‌ قرن‌ اول‌ هجری‌ مسلمانان‌ آنجا را فتح‌ نموده‌ و ارض‌ مقدس‌ به‌ تصرف‌ آنها در آمد و حق اینست‌ که‌ مشخصات‌ این‌ کهف‌ بیشتر منطبق‌ است‌ بر کهف‌ مذکور در قرآن‌ کریم‌ نسبت‌ به‌ مشخصات‌ سائر کهف‌های‌ موجوده‌ و مشهوره‌ در کتب‌ و تواریخ‌ (المیزان ج13 ص 320-316).

 
 
 
 

تعداد و اسامی اصحاب کهف

نظریات مختلف درباره دوران زندگی اصحاب کهف

علت داخل شدن اصحاب کهف در غار

حکمت های داستان اصحاب کهف از نظر قرآن

 
 
 
 
معادشناسی 5، صفحه 327-332
 
 
 
 
 
   
 
ادب و اخلاق > فلسفه اخلاق
 
 
 
 
 
 
معادشناسی 5، صفحه 327-332
 
سلام بسیار استفاده کردم وهمه این اثاربایدعیرتی برای بشریت باشدتابه دورازهرگونه دشمنی باهم زندگی کنند.چون گذشته بشریت بسیار به هم نزدیک است

يكشنبه 10 آذر
رضا حبیبی نیا
 
از زحمات شما در مورد امور قرانی متشکرم

شنبه 09 ارديبهشت
مریم

نظر کارشناس:
موفق باشید .
 
ممنون که زحمت کشیدید و اینارو جمع کردید _ تشکر

جمعه 04 آذر
امیر حسین فاضلی
 
با سلام . خيلي متشكر .به اميد آن روز كه ما از آرمانهاي اينچنين انسانهاي والا مقام پاسداري كنيم نه به خاطر انسانهاي ابله دين و ايمان قلبي خود را از دست دهيم.و اين يك هنر بزرگ است.....

پنجشنبه 03 آذر
مهتاب- شيراز
 
ادم واقعا ازقدرت خدا در عجبه 0مرسي از مطالبتون ولي ناقصه

شنبه 21 آبان
سينوهه
 
واقعا ممنونم مطلب بسیار جالبی بود از زحماتتون ممنونم

پنجشنبه 07 مهر
علیرضا
 
همش کمانه زنیه. ولی من فکر میکنم تو یونان باشه روم باستان.. هلن که واسه یونانه

چهارشنبه 04 اسفند
علی
 
ممنون معلومات خوب و به درد بخور داده اید

يكشنبه 08 فروردين
اشرف
 
بسیار خوب بود thanks

دوشنبه 26 بهمن
عاطفه
 
ساغول داداش ساغول

چهارشنبه 07 بهمن
فرزاد
 
اگر طلوع و غروب خورشيد را مد نظر قرار دهيد همان غار افسوس غار اصلي ميباشد زيرا فقظ دراين غار در هنگام خروج از در زمان طلوع خورشيد درسمت راست ودرزمان عروب خورشيد سمت چپ شما قرار خواهد داشت.

پنجشنبه 12 آذر
محسن
 
سلام اطلاعات خوبی دادید ولی اصحاب کهفی که در ایالت نخجوان اذربایجان است اشاره ای نکردید.من خودم انجا را نمیشناختم بعد از اینکه یک سفر به انجا رفتم بهتر شناختم.انجا خیلی نزدیک به مرز جلفا است.با اشاراتی که قران و شمانوشته اید بسیار تطابق دارد که انجا غار اصلی باشد و چون در سالهای اخیر دست روسها بوده ناشناخته باقی مانده بود شما میتوانید اطلاعاتی در این زمینه را بدست اورید. ممنون

يكشنبه 04 مرداد
سعید
 
خوب

سه شنبه 18 فروردين
زهرا
 
خیلی عالی بود واقعاً بدردم خورد. خیلی ممنون. موفق باشید.

يكشنبه 10 آذر
سعید همیشه عاشق
 
بسيار عالي بود.به اميد ديدار ياران غار در روز محشر وشفاعت آنها.

سه شنبه 27 فروردين
مقصود حسن زاده
 
خیلی ممنون استفاده کردم

شنبه 24 فروردين
محمد رحیم
   
 
 
 
کاربر گرامی، این بخش اختصاص دارد به نظر شما درباره موضوع مطرح شده، در صورتی که نیاز به سئوال یا بحث و گفتگو در رابطه با موضوع مربوطه را دارید، از طریق سایت کاربران (my.tahoor.com) اقدام نمایید.
 
 
   
 
 
 
طهور قرآن | دایره المعارف طهور | کتابخانه طهور | پادکست طهور | اعلام | کتاب شناسی | سایت ٥ روز | طهور فرانسه
 
کلیه حقوق متعلق است به موسسه فرهنگی جام طهور