جستجو
    جستجوی پيشرفته  
صفحه اصلی
 
  
 
 
کتاب صوتی آه بر اساس ترجمه نفس المهموم
 
 
 
 
 
حساب و سئوال از حیوانات در قیامت از نظر قرآن و روایات
1,287
 
 
Tahoor_invitation

آیا حیوانات هم همانند انسان حساب و سؤال دارند؟ حیوانات نیز مانند انسان حشر دارند، و آیه مبارکه سورۀ انعام بر این مطلب دلالت دارد: «وَ مَا مِن دَآبَّةٍ فِی الاْرْضِ وَ لاَ طَـئرٍ یَطِیرُ بِجَنَاحَیْهِ إِلاَّ أُمَمٌ أَمْثَالُکُمْ مَا فَرَّطْنَا فِی الْکِتَـبِ مِن شَیْءٍ ثُمَّ إِلَی رَبِّهِمْ یُحْشَرُونَ؛ و هیچ جنبده ای در روی زمین نیست و هیچ پرنده ای با دو بال خود به پرواز در نمی آید، مگر آنکه آنها امّت هائی همانند شما هستند؛ ما در کتاب تکوین از هیچ چیز کوتاهی نکرده ایم! و سپس آنها بسوی پروردگارشان محشور میشوند» (38).

شیخ طبرسی در تفسیر این آیه گفته است: «ثُمَّ إِلَی رَبِّهِمْ یُحْشَرُونَ» به معنای آنستکه آنها بعد از مرگشان در روز قیامت بسوی خدا محشور میشوند همانطور که بندگان خدا محشور میشوند؛ و خداوند به آنها آنچه را که مستحقّ پاداش است پاداش میدهد، و برای بعضی از آنها نسبت به بعضی دیگر دادخواهی می نماید. و در آنچه از أبوهُرَیْره روایت کرده اند آمده است که او گفته است: خداوند در روز قیامت تمام مخلوقات خود را محشور میکند؛ بَهائم و جنبدگان و پرندگان و همه چیز را، و عدل خدا در آن روز به جائی میرسد که از گوسپندی که شاخ دار بوده است و به گوسپند بی شاخ، شاخ زده است حساب میگیرد و به او میگوید: خاک شو! و از همین جهت است که کافر میگوید: «یَـلَیْتَنِی کُنتُ تُرَبًا؛ کاش خاک می بودمی» (نبا/40).

و از أبوذر غفّاری روایت است که گوید: در وقتیکه من در خدمت رسول الله صلّی الله علیه وآله وسلّم بودم، دو بُز، بر یکدیگر شاخ زدند. رسول خدا صلّی الله علیه وآله وسلّم فرمود: آیا میدانید برای چه شاخ زدند؟! اصحاب گفتند: نمی دانیم! حضرت فرمود: لیکن خدا میداند؛ و البتّه بزودی در میان آنها حکم میکند. و بنابراین، معنای «أَمْثَالُکُمْ» در آیه این میشود که: آنها همانند ما قرار داده شده اند در حشر و قصاص، و این مطلب را گفتار خداوند تعالی: «وَ إِذَا الْوُحُوشُ حُشِرَتْ ؛ و آنگاه درندگان گرد آورده شوند» (تکویر/5) تأیید میکند (تفسیر مجمع البیان).

و جماعتی از قائلین به تناسخ به این آیه استدلال کرده اند بر اینکه بهائم و پرندگان نیز مکلّف هستند، چون میفرماید: «أُمَمٌ أَمْثَالُکُمْ»؛ و این کلام باطل است چون ما سابقاً بیان کرده ایم که از چه جهت امثال ما هستند. و اگر بنا بشود آیه را حمل بر عموم جهات کنیم، واجب است اینکه بگوئیم: آنها حتّی در شکل و شمائل و صورت و هیئت و خلقت و اخلاق هم همانند ما هستند، و البتّه این غلط است. پس چگونه میشود گفت آنها مکلّف هستند در حالیکه میدانیم دارای عقل نیستند؛ و تکلیف صحیح نیست مگر با داشتن کمال عقل!» (تفسیر مجمع البیان).

و در «محاسن» برقی روایت میکند از پدرش مرفوعاً از أمیرالمؤمنین علیه السّلام که آن حضرت در شهر کوفه در بالای منبر رفتند و حمد و ثنای خداوند را بجای آوردند و سپس گفتند: ای مردم! گناهان سه دسته هستند! و پس از آن درنگ کردند. در اینحال حَبَّة عُرَنی گفت: یا أمیرالمؤمنین! گفتی گناهان سه دسته هستند و درنگ کردی! حضرت گفتند: من آن جمله را نگفتم مگر آنکه میخواستم تفسیرش را نیز بگویم، لیکن در بین سخن از شدّت خستگی نَفَس من گرفت که بین من و سخن گفتم حائل شد؛ آری گناهان سه دسته هستند: گناهانی که آمرزیده میشوند، و گناهانی که آمرزیده نمی شوند، و گناهانی که ما برای مرتکبین آنها، هم امید عفو داریم و هم نگران عذاب هستیم.

گفته شد: یا أمیرالمؤمنین! آنها را برای ما بیان کن! حضرت گفتند: آری، امّا گناه مغفور، گناهی است که خداوند بر اثر آن بنده اش را در دنیا عذاب داده است؛ و خداوند استوارتر و بزرگوارتر است از آنکه بندۀ خود را دوبار عذاب کند. و امّا گناه غیر مغفور، ستمی است که بندگان خدا بعضی به بعض دگر می نمایند. خداوند تبارک و تعالی چون برای خلائق ظاهر شود سوگندی متین و قوی بر خویشتن یاد کرده است و گفته است: «وَ عِزَّتِی وَ جَلاَلِی، لاَ یُجُوزُنِی ظُلْمُ ظالمٍ، وَ لَوْ کَفُّ بِکَفِّ، وَ لَوْ مَسْحَةٌ یِکَفِّ، وَ نْطَحَةُ مَا بَیْنَ الشَّاةِ الْقَرْنَآءِ إلَی الشَّاةِ الْجَمَّآءِ؛ فَیَقْتَصُّ اللَهُ لِلْعِبَادِ بَعْضِهِمْ مِنْ بَعْضٍ حَتَّی لاَ یَبْقَیِ لاِحَدٍ عِنْدَ أَحَدٍ مَظْلِمَةٌ. ثُمَّ یَبْعَثُهُمُ اللَهُ إلَی الْحِسَابِ؛ و سوگند به عزّت و جلال خودم که ستم هیچ ستمگری نمی تواند از من بگذرد، گر چه برخورد کف دستی به کف دستی باشد، و یا مالیدن دستی به کف دستی بوده باشد،(محاسن ج1 ص 7 ) و شاخی باشد که گوسفند شاخدار به گوسفند بی شاخ زده باشد. خداوند برای بندگانش قصاص میکند، و حقّ بعضی را از بعضی دیگر می ستاند؛ بطوریکه برای هیچ بنده ای در نزد دیگری تظلّم و دادخواهی باقی نماند. و سپس همه را به معرض حساب گسیل می نماید» (مجلسی جلد 15 بحارالانوار ص 100).

 
 
 
 

شعور حیوانات مبنای سئوال و حسابت آنها در آخرت

عمومیت سئوال و حساب در قیامت از نظر قرآن

 
 
 
 
کتاب معاد شناسی 8 صفحه 368 تا 372
 
 
 
 
 
   
 
اصول عقاید > معاد > قیامت
 
 
 
 
کتاب معاد شناسی 8 صفحه 368 تا 372
   
 
 
 
کاربر گرامی، این بخش اختصاص دارد به نظر شما درباره موضوع مطرح شده، در صورتی که نیاز به سئوال یا بحث و گفتگو در رابطه با موضوع مربوطه را دارید، از طریق سایت کاربران (my.tahoor.com) اقدام نمایید.
 
 
   
 
 
 
طهور قرآن | دایره المعارف طهور | کتابخانه طهور | پادکست طهور | اعلام | کتاب شناسی | سایت ٥ روز | طهور فرانسه
 
کلیه حقوق متعلق است به موسسه فرهنگی جام طهور