جستجو
    جستجوی پيشرفته  
صفحه اصلی
 
  
 
 
کتاب صوتی آه بر اساس ترجمه نفس المهموم
 
 
 
 
 
قرآن
28,869
 
 
Tahoor_invitation

قرآن، اسم کتاب مقدس و آسمانی اسلام است که از طرف خداوند توسط فرشته وحی ( جبرئیل ) بر آخرین پیامبر، حضرت محمد صلی الله علیه و آله و سلم در شب بعثت نازل شده است. این کتاب که بزرگترین معجزه پیغمبر خاتم است، هم کتاب هدایت و راهنما و هم کتاب وعظ و پند برای همه مردم دنیاست. الفاظ این کتاب به صورت عربی و بر وفق آنچه در لوح محفوظ ثبت است، یکبار بطور اجمال و دفعتا بر قلب (قوای دراکه) پیامبر اکرم در یکی از شبهای دهه آخر ماه رمضان ( لیلة القدر ) نازل شده و یکبار هم بطور تفصیل و تدریج در طول 23 سال دوران پیغمبری آن حضرت فرود آمده است. طبق دقیق ترین آمار، تعداد کل کلمات قرآن 77807 کلمه و 4058236 آیه و 114 سوره و 30 جزء میباشد. این اختلافی که در شماره آیات است فقط مربوط به این است که در بعضی قرآن ها، 2 آیه یک آیه حساب شده و در بعضی قرآن ها، 2 آیه همان دو آیه به حساب آمده است.

آیات قرآنی به مکی و مدنی یعنی آیاتی که در مکه و حوالی آن و مدینه و اطراف آن نازل شده است و به محکم و متشابه یعنی آیاتی که معنای آن واضح و بدون ابهام و آیاتی که معنای باطنش در ظاهر، واضح نیست و ناسخ و منسوخ یعنی آیاتی که یکی از احکام آیات قبل خود را نسخ کرده و آیات منسوخ یعنی احکام آیاتی که توسط آیه بعد از خود نسخ شده اند، تقسیم شده اند. هر زمان که آیه ای بر پیامبر نازل میشد، آن حضرت بر اصحاب خود میخواندند، عده ای از آنها فورا با نوشت افزارهای بسیار ساده و ابتدائی با خطی که هیچ نقطه و علامتی نداشت (خط کوفی)، آن را بر پوست و چوب درخت خرما و یا بر استخوانهای شانه و دنده گوسفند و یا چرم و یا کمی کاغذ می نوشتند، البته این کتابت با نظارت مستمر و مستقیم خود پیغمبر بود و عده ای از صحابه هم آن آیات را حفظ و از بر می کردند و لذا در زمان حیات پیغمبر نوشته می شد ولی بصورت پراکنده بود و مدون نبود تا اینکه بعد از رحلت پیامبر، در زمان ابوبکر که با شورشیان برگشته از اسلام و پیامبران دروغین جنگ شد که به جنگهای «رده» مشهور است، عده ای از این حافظان قرآن کشته شدند و این ضایعه عظیمی در جامعه نوپای اسلام بود، از این رو ابوبکر اقدام کرد تا ( زیدبن ثابت ) یکی از کاتبان جوان را مأمور کند تمام نوشته های پراکنده قرآنی را جمع نماید. زید قرآن را به شکل صحیفه صحیفه جمع آوری کرد، آن را در جعبه ای نهادند و کسی را مأمور و نگهبان آن کردند.

این جمع آوری حداکثر تا سال 13 هجری قمری تا زمانی که ابوبکر زنده بود طول کشید. بعدا طبق وصیت ابوبکر در اختیار عمر قرار گرفت و بعد از عمر، عثمان در سال 24 قمری به خلافت رسید، در زمان او با فتوحات شگرف مسلمانان و رفتن قرآن به سرزمین های دیگر، اختلافات و مشکلات زیادی در قرائت قرآن پیش آمد و این زنگ خطری برای عثمان بود تا قرآن و جامعه اسلامی را از خطر پراکندگی برهاند. لذا عثمان انجمنی را مأمور کرد که با نظارت مستقیم و اشراف کامل علی بن ابیطالب علیه السلام تمام قرآن را گردآوری و تدوین نمایند و به این ترتیب کار نهایی قرآن، بر مبنای صحایف بازمانده از رسول الله صلی الله علیه و آله و نسخه های اختصاصی که نزد بعضی افراد بود و با تکیه به حفظ حافظان و شهادت شاهدان، انجام شد و مصحف امام یعنی مصحف نمونه و رسمی و نهایی که معروف به مصحف عثمانی بود در فاصله 4 تا 5 سال پایان پذیرفت.

محتوای این کتاب آسمانی بسیار متعدد و متنوع و بی نظیر است و شامل مسائل توحید، نبوت، آفرینش آسمانها و زمین، اشاره به شرایع و کتب پیشین، شگفتی های آفاق و انفس، بحث درباره شیطان و جن و موضوع معاد و مسائل پس از آن و بهشت و دوزخ و دنیا و آخرت، احکام اخلاقی، احکام فقهی و وعظ و پند و قصص انبیاء و اقوام گذشته و عبرت از اینها و وصف فرشتگان و وصف انسانها و اعمال آنها و صدها و صدها موضوع دیگر که طبق ساختار ظاهرا ناپیوسته، همه و همه در کنار همدیگر آمده است. این قرآن به زبان عربی بسیار شیوایی است که مایه اعجاب فصحای عرب و بعدها اقوام دیگر شده و در تاریخ زبان عربی، سابقه و همانندی نداشته و هیچکس نتوانسته یک آیه یا یک سوره مانند آن را بیاورد. از هر گونه خطا و افزود و کاست محفوظ بوده یعنی هیچ تحریفی در آن صورت نگرفته است. متن آن مقدس و متواتر و قطعی الصدور است. تلاوت آن مستحب موکد میباشد و ایمان به آن به توصیفی که گفته شد از ضروریات دین اسلام و مذهب تشیع است.

 
 
 
 
 
 
 
 
تفسیر المیزان/ قرآن کریم: بهاء الدین خرمشاهی
 
 
 
 
 
   
 
اصول عقاید > نبوت > ادیان الهی > اسلام > قرآن
 
 
تفسیر المیزان/ قرآن کریم: بهاء الدین خرمشاهی
 
اجرکم الله

سه شنبه 06 فروردين
یونس عزتی
 
سلام .دستتون درد نكنه من دنبال يه اطلاعاتي بودم كه بدست آوردم.متشكرم.

شنبه 02 مهر
وحيد
 
من خیلی بنده بدی هستم ولی قران رو ذوست دارم

دوشنبه 10 مرداد
بنده نادم
 
با سلام بنده یکی از کسانی هستم که شدیدا دنبال مطالب قرآنی می باشم در خواست بنده این است که هر چیز در مورد قرإآن و آیه های دعایی آن نوشته می شود راست و حسینی ذکر شود با تشکر

جمعه 06 خرداد
زهره
 
سلام خوبین من همیشه به این وب سر می زنم خیلی دوستون دارم تشکر

جمعه 26 فروردين
نرگس کزازی
 
با سلام و عرض ادب من دنبال دانلود قرآن با ترجمه هستم برای موبایل نوکیا لطفا مرا راهنمایی کنید سپاسگزارم

جمعه 06 اسفند
پدرام
 
بسیار عالی خیلی خوب بود

يكشنبه 24 بهمن
ارمین
 
عالی خیلی ممنون

سه شنبه 19 بهمن
 
ارزوی موفقیت برای شما و خانندگان عزیز

شنبه 04 دي
عباس یوسفی
 
وب خوبی دارید

دوشنبه 15 آذر
 
عالي عالي بود

سه شنبه 18 آبان
الينا زارعي
 
دوست داشتم مثلا cd خاصی باشد فابل استفاده در ماشین بوده و در هنگام حرکت بتوان مثلا در حینی که یک ایه قرائت میشود با یک کلیک تفسیر ان ایه به همراه ترجمه شنیده شود یا پس از خوانده شدن یک ایه تفسیر ان ایه هم بیاید به این شکل میتوان خدمتی به ما مردم کرد انشاله راهنمایی خواهید فرمود به امید زوال استبداد زشت حاکم بر ایران اسلامی امین یا رب العالمین

جمعه 14 آبان
مهدی
 
خوب است

جمعه 17 ارديبهشت
عبدالاه
 
جزاكم اله و خيرا

سه شنبه 14 مهر
بنده کوچیک خدا
 
سلام و خسته نباشيد. از خداوند براي شما آرزوي سلامتي و طول عمر ميكنم.

سه شنبه 15 ارديبهشت
sina
 
من ادرسی می خوام که با مراجعه به ان بتونم معنای کلمات قران بصورت تحت الفضی بیابم همچنین تعداد تکرار هر کلمه وتعداد کل کلمات قران راهمچنین در اهمییت فراگیری ترجمه قران مطالبی.

يكشنبه 13 بهمن
مظاهری
 
لطفا در مورد ارطباط قران با مدارس یا نقش قران در مدارس نیز مطالبی در اختیار ما قراردهید با تشکر

پنجشنبه 10 بهمن
اشنا
 
جزاكم اله و خيرا

جمعه 27 دي
رحيمي
 
سلام و عرض خسته نباشید خدمت شما و همکاران عزیزتان واقعا خیلی ممنون از زحمات شما که در راه خیلی زحمت می کشید با تشکر :فرهاد باصری Addres Web: www.andishehsoftware.blogfa.com است بنده سایت شما را اضافه کردم به وبلاگ دوستان اگر خواتید شما هم نظر بدهید البته تازه این وبلاگ ایجاد کردم .

چهارشنبه 11 دي
فرهاد باصری
 
بسمه تعالي تفسير سوره عنكبوت آيه 57

سه شنبه 26 آذر
محمد مهدي حيدري
 
Aali ast hame chi too ye in weblog hae chi peyda mishavad :D

دوشنبه 25 آذر
masoud
   
 
 
 
کاربر گرامی، این بخش اختصاص دارد به نظر شما درباره موضوع مطرح شده، در صورتی که نیاز به سئوال یا بحث و گفتگو در رابطه با موضوع مربوطه را دارید، از طریق سایت کاربران (my.tahoor.com) اقدام نمایید.
 
 
   
 
 
 
طهور قرآن | دایره المعارف طهور | کتابخانه طهور | پادکست طهور | اعلام | کتاب شناسی | سایت ٥ روز | طهور فرانسه
 
کلیه حقوق متعلق است به موسسه فرهنگی جام طهور