جستجو
    جستجوی پيشرفته  
صفحه اصلی
 
  
 
 
کتاب صوتی آه بر اساس ترجمه نفس المهموم
 
 
 
 
 
شمربن ذی الجوشن
10,747
 
 
Tahoor_invitation

نام اصلی او شمرابن فرط ضیابی کلابی، از طایفه بنی کلاب، از فرماندهان جنایتکار و بی رحم سپاه کوفه و از بزرگترین قاتلان تاریخ، قاتل امام سوم شیعیان حسین بن علی علیه السلام و از مسببان شهادت اهل بیت پیامبر اسلام و اصحاب امام حسین علیه السلام است. پدرش "ذی الجوشن" که در آغاز اسلام از مسلمان شدن امتناع کرد و به دعوت پیامبر اعتنایی نکرد، تنها وقتی که متوجه پیروزی مسلمانان بر مشرکین شد، اسلام آورد و اسبی بنام "عرجاء" را بعنوان هدیه نزد پیغمبر برد ولی ایشان، هدیه او را قبول نکردند. از مادر "شمر" هم به پست فطرتی و پلیدی یاد شده و چون او دامنش به گناه بی عفتی آلوده شده بود لذا این فرزند (شمربن ذی الجوشن) از راه نامشروع به دنیا آمد.

شمر، مردی زشت رو و پیس و آبله رو، و از روسای هوازن بود. اگر چه اول با امیرالمومنین علی بن ابیطالب بیعت نمود و در جنگ صفین در لشگر آن حضرت بود و ضربتی از سپاه شام خورد و مجروح شد او بعدا به گروه خوارج پیوست و در کوفه مسکن کرد و در آن شهر به روایت حدیث پرداخت. او همیشه کینه آل علی را در دل داشت و منتظر فرصت مناسبی بود تا این کینه و عقده های دلش را بیرون بریزد. سال 61 هجری قمری که حرکت امام حسین علیه السلام به سمت عراق شد، شمر اخبار این حرکت را دقیقا پی گیری می کرد. جاسوسان او مسیر حرکت امام را تا ورود به کربلا، برای او گزارش میدادند. در تاریخ این واقعه عظیم، شمربن ذی الجوشن از طرف دولت وقت و دشمنان اسلام، چند جا نقش اساسی داشت.

1- و از جمله افرادی بود که "عبیدالله بن زیاد" حاکم کوفه، او را برای پراکنده کردن مردم کوفه از اطراف مسلم بن عقیل، یار باوفای حسین بن علی، به دارالاماره فرستاد.

2- زمانی که عمربن سعد، فرمانده لشگر کوفه در نامه ای برای حاکم کوفه نوشت که حسین بن علی حاضر شده که یا برگردد و یا به یکی از سرحدات کشور اسلامی برود "عبیدالله حاکم کوفه" نظر داد که باید پذیرفت ولی وقتی شمر از این نامه مطلع شد، او را منع کرد و گفت که اگر حسین بن علی خود را تسلیم نکند و برود، بعدا قدرتمند می شود. پس بهتر است الان که در چنگ شما گرفتار است، نگذارید برود. عبیدالله هم نظر شمر را قبول کرد او را فرمانده سپاه با 4000 جنگجوی زبده کرد و همراه با نامه ای به طرف عمربن سعد فرمانده کوفه در کربلا فرستاد، تا از حسین بخواهد که یا تسلیم شود و یا به جنگ تن در دهد و به دنبال این نامه، گفت ای عمر سعد، اگر اینکار را انجام نمی دهی از لشگر ما کناره بگیر و لشگر را به شمربن ذی الجوشن واگذار.

3- اوج جنایت و شقاوت این مرد از روز عاشورا دهم محرم سال 61 هجری در کربلا است. در آن روز او فرمانده پیاده های لشگر کوفه بود و جنایات بسیار را مرتکب شد. زمانی هم که بسیاری از اصحاب امام حسین شهید شدند، دشمنان امام، به طرف خیمه ها حمله کردند و شمر فریاد زد که آتش بیاورید تا خیمه ها و اهلش را بسوزانم. در این موقع امام علیه السلام در مقابل شمر فرمود: ای پسر ذی الجوشن، خدا ترا به آتش دوزخ بسوزاند. وای برشما، اگر دین ندارید لااقل آزاد مرد باشید و بعد حضرت خواستند که تا من زنده ام به حرم من تعرض نکنید که شمر از کلام امام شرم کرد و برگشت.

4- این جنایتکار، در آخرین ساعتهای روز دهم محرم، زمانی که امام علیه السلام جراحت های زیادی در سر و بدن داشتند، دستور داد تا حضرت را از پشت، تیرباران کردند و سپس آن خبیث کثیف، با چکمه و خنجر برهنه بر سینه فرزند رسول خدا نشست و سر مقدس حضرت را از تن جدا کرد.

5- او بعد از شهادت امام و همه یاران حضرت، می خواست خیمه گاه خاندان وحی را آتش بزند و علی بن حسین، زین العابدین را به قتل برساند که دیگران مانع شدند.

6- در میان مورخین اتفاق نظر است که کسی که به فرمان عمربن سعد، سرهای مقدس شهداء کربلا را نزد "ابن زیاد" برد، او بود و از طرف ابن زیاد هم، سرهای شهداء را مجددا به همراه چند نفر دیگر، نزد یزید حاکم وقت شام برد.

پایان زندگی شمربن ذی الجوشن
زندگی سراسر ننگین و کثیف این مرد، زمانی که مختار ثقفی در سال 66 هجری برای خونخواهی ابا عبدالله الحسین قیام کرد، شمر از کوفه فرار کرد. یکی از غلامان مختار، به دنبال او رفت ولی شمر با ترفندی او را کشت و بعد به قریه دیگری فرار کرد و از آنجا هم باز به قریه «کلتانیه» تا اینکه سپاهیان مختار در آن جا، او را محاصره کردند. یاران شمر همگی پا به فرار گذاشتند. خود او هم فرصت نکرد تا لباس رزم بپوشد، پارچه ای به خود پیچید و با نیزه در مقابل سپاه مختار ایستاد تا اینکه از پای در آمد. بعضی گویند که جسم او را نزد سگان انداختند و بعضی گویند که او را دستگیر کردند، گردنش را زدند و بر بدنش اسب تاختند و سر او را، مختار نزد "محمد بن حنفیه" فرستاد. اقوال دیگری نظیر اینها هم هست. نام قاتل او "ابن ابی الکنود" است که به زندگی پلید و لعین او در سال 66 هجری قمری خاتمه داد.

 
 
 
 
 
 
 
 
منتهی الامال ج1 ص 594
امالی شیخ طوسی ج1 ص 250
مقاتل الطالبین 118
 
 
 
 
 
   
 
 
منتهی الامال ج1 ص 594
امالی شیخ طوسی ج1 ص 250
مقاتل الطالبین 118
 
عشق فقط یک کلام حسین علیه السلام. مابعد هزاروچهارصدسال هنوز بایادلب تو آب رامی نوشیم

چهارشنبه 09 اسفند
محمدمرادی
 
خدا قاتلان حسین بن علی را لعنت کند

دوشنبه 06 آذر
امید
 
قبر شمرلعین و رجیم کجاست

جمعه 03 آذر
حسین

نظر کارشناس:
قاتلان کربلا هیچ نشانی از قبر ومدفنشان نیست به برکت نفرین اهلبیت علیهم السلام
 
سلام،لطفأ صحیح ترین روایت در مورد همسر بزرگوار امام حسین (ع) حضرت شهربانو عنایت بفرمایید

چهارشنبه 01 آذر
مهران قنبری

نظر کارشناس:
کاربر گرامی در این مورد اختلاف است ولی ظاهرا این بانوی بزرگوارپس از زایمان امام سجا د علیه السلام از دنیارفته اند. موفق باشید .
 
به نظر من اينكه چه كسي سر امام را بريده و با چه كيفيتي انجام شده و يا اصلا كسي بريده يا نبريده خيلي مهم نيست. چيزي كه مهم است اينكه چه اتفاقي در دنياي اسلام افتاده كه 61 سال پس از هجرت و 51 سال پس از فوت پيامبر اين چنين جنگي اتفاق مي افتد و آنچنان جنايتي سر ميزند كه سابقه آن را در دوران جاهليت هم سراغ نداريم. حتي حرمت ماه محرم كه در دوران جاهليت حفظ ميشد هم نگه نداشتند

سه شنبه 02 آبان
صادق
 
به نظر من اگر اسم شمر خبیث و کثیف را در کنار دریای فضائلی همچون حضرت ابوالفضل نیاوریم بهتر است

پنجشنبه 20 مرداد
عرفان محمدی
 
سرانجام ابراهيم مالك اشتر نخعي چه شد واو چگونه فردي بوده

سه شنبه 26 بهمن
حسيني
 
شمر ملعون چه نسبتي با آقا ابوالفضل داشتند

شنبه 16 بهمن
حسيني

نظر کارشناس:
کلاب از اجداد و نیاکان مادری حضرت ام البنین است و او فرزندانی دارد که یکی از انها عامر است و ام البنین یکی از نوادگانش محسوب می شود و همین کلاب نیز فرزندی به نام معاویه (الضباب)دارد که شمر ملعون یکی از نوادگانش محسوب می شود.در نتیجه از سوی مادر حضرت عباس از بستگان شمر به حساب می ایند.والبته این نه عیب و منقصتی برای حضرت عباس علیه السلام است و نه فضبلتی برای شمر ملعون.
 
خدا لعنتش کنه و عذابش را زیاد کنه. هر کس با آل علی در افتد ور افتد. عاقبت دنیا دوستی و حب مال و کشتن ولی خدا این میشود. نگذاریم که آن واقعه تکرار شود یا علی

جمعه 26 آذر
 
احسن اگرمیشود بیشتر در مورد انها متن می نوشتید

سه شنبه 23 آذر
علیزاده
 
اغلب مورخين معتقدند شمربن ذي الجوشن لعنت الله عليه ، سرمبارك حضرت امام حسين سلام الله عليه را بريده ولي برخي ديگر از مورخين اشخاص مختلفي را مثل مردی گمنام از قبیله مذحج ،حصین بن نمیر ،مهاجربن اوس ، عمربن سعد ،خولی بن یزید ،برادر خولی، شبل بن یزیدوسنان بن انس ،عامل اين جنايت بي نظير معرفي كرده اند.

شنبه 24 مهر
ناصر آل مهدي
   
 
 
 
کاربر گرامی، این بخش اختصاص دارد به نظر شما درباره موضوع مطرح شده، در صورتی که نیاز به سئوال یا بحث و گفتگو در رابطه با موضوع مربوطه را دارید، از طریق سایت کاربران (my.tahoor.com) اقدام نمایید.
 
 
   
 
 
 
طهور قرآن | دایره المعارف طهور | کتابخانه طهور | پادکست طهور | اعلام | کتاب شناسی | سایت ٥ روز | طهور فرانسه
 
کلیه حقوق متعلق است به موسسه فرهنگی جام طهور