جستجو
    جستجوی پيشرفته  
صفحه اصلی
 
  
 
 
کتاب صوتی آه بر اساس ترجمه نفس المهموم
 
 
 
 
 
علی بن یقطین
446
 
 
Tahoor_invitation

علی بن یقطین معروف به "ابوالحسن" از اصحاب جلیل القدر و موثق امام کاظم علیه السلام و وزیر ~هارون الرشید=هارون الرشید=7977~ و از دستیاران حکومت عباسی، محدث و دانشمندی فاضل بود. در سال 124 هـ ق در کوفه متولد شد. پدرش یقطین بن موسی کوفی بغدادی اسدی، که از داعیان حکومت بنی العباس بود و برخلاف حکومت بنی امیه تبلیغ می کرد، لذا در زمان مروان حمار، او تحت تعقیب و مجبور شد که در پنهانی زندگی کند، از این رو همسرش و فرزندانش به مدینه متواری شدند و زمان حکومت بنی عباس، به کوفه آمدند.

علی بن یقطین، در دوران کودکی نزد امام جعفر صادق علیه السلام مشرف شده و امام برای او دعای خیر کرده بودند. او در زمان مهدی عباسی، دستیار ارشد عباسیان شد و به دستور امام خود (امام کاظم علیه السلام) در دستگاه آنها نفوذ داشت تا در زمان هارون الرشید، به مقام وزارت رسید. او هرگز رابطه دائمی و مستمر خودش را با امام کمرنگ نکرد و در این رابطه، اموال بسیاری را برای حضرت می فرستاد تا بین شیعیان و فقرا تقسیم شود و طبق نظر امام، خود او هم موظف بود که به امور جاری شیعیان و احوال آنها رسیدگی کند. علی، هر ساله عده ای را به نیابت خود به حج می فرستاد و به نقل مورخین بعضی سالها تا 150 و 200 نفر هم فرستاد و به آنها پول داد تا به مکه بروند و حج به جا آورند. مصاحبت و همنشینی و وزارت او در حکومت هارون، آنقدر او را به رنج انداخته بود که روزی خدمت امام موسی کاظم، شکایت و کسب تکلیف کرد. حضرت در جواب، او را به ادامه کارش (البته با شرایطی) موظف کرد و فرمود: خداوند اولیائی دارد در مقابل ستمکاران، تا به وسیله آن اولیاء ظلم و ستم را از دوستان خود دور کند و تو "ای علی" از ایشان هستی. علی هم همواره با صلاحدید و نظر امام خود، جانب تقیه را رعایت می کرد.

منزلت و مقام علمی در نزد امام علیه السلام:
امام موسی کاظم همواره او را مورد لطف و عنایت خاص خود قرار می داد. احادیث در فضیلت و منزلت او بسیار وارد شده است. حضرت کاظم علیه السلام در حدیثی خشنودی خود را از او اعلام کرده است. ایشان فرموده اند: من ضمانت کرده ام که آتش جهنم او را نسوزاند و باز فرمودند در حدیثی دیگر: من شهادت می دهم که علی بن یقطین اهل بهشت است. و حدیثی دیگر: هر کس از اینکه یکی از اصحاب پیامبر را ببیند خوشحال می شود، آنگاه خود حضرت به علی بن یقطین نگاه کردند. علی بن یقطین، از امام صادق یک روایت و از امام کاظم علیه السلام روایات بسیاری نقل کرده است. و از داود رقی روایت شده که گفت: روز عید قربان خدمت امام هفتم شیعیان مشرف شدم. آن حضرت ابتدا فرمود: که من مادامی که در موقف عرفات بودم، دائما یاد علی بن یقطین می کردم و پیوسته در نظر من و در قلب من بود و از من جدا نشد.

وفات:
این محدث بزرگ شیعه، در سال 182 هـ ق در سن 58 سالگی در بغداد وفات کرد. آن موقع حضرت موسی بن جعفر علیه السلام، در زندان هارون بود. ~محمد امین~، ولیعهد هارون بر پیکر مطهرش نماز خواند. از تألیفات او یکی کتاب ماسئل عنه الصادق من امور الملاحم، کتاب مسائل ابی الحسن موسی بن جعفر علیه السلام است. او در این کتاب متن جوابهای امام را با سئوالات او، جمع آوری کرده است. گروهی از راویان از جمله احمدبن هلال، آن را روایت کرده اند.

 
 
 
 
 
 
 
 
تنقیح المقال ج2
دائرةالمعارف تشیع ج11
تتمةالمنتهی
 
 
 
 
 
   
 
اعلام > شخصیت ها > محدثین (راویان حدیث)
 
فرهنگ و علوم انسانی > سیاست
 
 
تنقیح المقال ج2
دائرةالمعارف تشیع ج11
تتمةالمنتهی
   
 
 
 
کاربر گرامی، این بخش اختصاص دارد به نظر شما درباره موضوع مطرح شده، در صورتی که نیاز به سئوال یا بحث و گفتگو در رابطه با موضوع مربوطه را دارید، از طریق سایت کاربران (my.tahoor.com) اقدام نمایید.
 
 
   
 
 
 
طهور قرآن | دایره المعارف طهور | کتابخانه طهور | پادکست طهور | اعلام | کتاب شناسی | سایت ٥ روز | طهور فرانسه
 
کلیه حقوق متعلق است به موسسه فرهنگی جام طهور