جستجو
    جستجوی پيشرفته  
صفحه اصلی
 
  
 
 
کتاب صوتی آه بر اساس ترجمه نفس المهموم
 
 
 
 
 
آثار گناه در روح و روان انسان ها
6,197
 
 
Tahoor_invitation

از مسلمات دین و علم و تجربه است که کردار انسان خواه نیک و خواه بد داراى پى‏آمد و نتیجه، در دنیا و آخرت است و همچون بذرى است که در مزرعه‏ى جهان کاشته مى‏شود، اگر بذر گل بود، نتیجه‏اش گل است و اگر خار بود، نتیجه‏اش خار است. تکرار گناه و مداومت آن موجب تیرگى و واژگونى قلب و مسخ انسان از حالت انسانیت به حالت درنده‏خویى و حیوان صفتى مى‏گردد، و نیز باعث گناهان بزرگتر مى‏شود. به عنوان مثال: گنهکارى که براى اولین بار لب به شراب مى‏زند، چون مسلمان است، آشامیدن چند قطره از شراب براى او بسیار سخت است، ولى بار دوم کمى آسان مى‏شود و وقتى زیاد تکرار شد، آشامیدن چند لیوان از آن براى او از آب خوردن آسانتر مى‏گردد. آرى! تداوم گناه حتى گناهان بزرگ را براى انسان آسان مى‏گرداند. در قرآن کریم آیات متعددى در این رابطه وجود دارد، از جمله:«ثمَّ کانَ عاقِبةُ الَّذینَ اَساؤا السُوأى‏ اَنْ کَذَّبوا بِآیاتِ اللّه و کانوا بها یَستَهزِءُون؛ سپس سرانجام کسانى که اعمال بد مرتکب شدند به جایى رسید که آیات خدا را تکذیب کردند و آن را به سخریه گرفتند» (روم ، 10).

در تاریخ بسیار دیده شده که افرادى بر اثر تداوم گناه و طغیان کارشان به کفر و انکار حق و به مسخره گرفتن آن رسیده است، این‏ها از آثار شوم گناه است که دامنگیر گنهکار مى‏گردد، چنانکه مداومت بر کارهاى نیک و عبادات، موجب صفاى دل و نورانیت بیشتر روح و جان مى‏شود. در این باره به روایات زیر توجه کنید: امام صادق علیه السلام فرمودند، پدرم مى‏فرمود:«ما من شى‏ء اَفسَد لِلقَلب من خَطیئَةٍ اِنّ القَلب لَیُواقِع الخَطیئَةَ فما تَزالُ به حتّى تَغلبَ علیه فَیصیرُ اَعلاهُ اَسفَله، چیزى بیشتر از گناه، قلب را فاسد نمى‏کند، قلب گناه مى‏کند و بر آن اصرار مى‏ورزد تا در برابر گناه به زمین می خورد و در نتیجه سرنگون و وارونه مى‏گردد در چنین حالتی موعظه در آن اثر نمى‏نماید» (کافی، ج 2، ص 268).

یعنی‏ هیچ چیزی به اندازه خطا و لغزش و گناهکاری روح را بیمار و فاسد نمی‏کند، روح پشت سر هم کار سیاه انجام می‏دهد تا آنجا که یکسره زیر ورو می‏شود و فطرت بشری به یک حیوان درنده و بلکه بدتر از آن تبدیل می‏شود. در حدیث‏ دیگر اینطور آمده که در هر روحی یک نقطه سفید هست، اگر آدمی گناهی‏ بکند در آن نقطه سفید یک نقطه سیاه پیدا می‏شود، اگر از این گناه پشیمان‏ شود و توبه کند آن نقطه تاریک محو می‏شود و اگر به گناه و . . . ادامه‏ بدهد آن نقطه سیاه توسعه پیدا می‏کند تا تمام آن سفیدی را بگیرد، همینکه‏ دیگر قسمت سفیدی باقی نماند سقوط این آدم قطعی است، امیدی به بازگشت‏ او نیست. بعد در همین حدیث فرمود: این است معنای آیه 14 سوره مطففین قرآن: «کلا بل ران علی قلوبهم ما کانوا یکسبون، یعنی درباره اینها سخن مگو، اعمال تاریک و سیاه اینها به صورت زنگاری بر روی قلبشان در آمده است». این آیه حالت سقوط اخلاقی و روحی بشر را ذکر می‏کند.

امام کاظم علیه السلام مى‏فرماید:«اذا اَذنَب الرّجُل خَرجَ فى قَلبه نُکتَةٌ سَوداء فاِن تابَ اِنمَحتْ و ان زاد زادتْ حتّى تَغلِب على قَلبه فَلا یُفلِح بَعدها ابداً، وقتى که انسان گناه مى‏کند، در قلب او نقطه‏ى سیاهى پدید مى‏آید، اگر توبه کرد، آن نقطه پاک مى‏شود و اگر بر گناه خود افزود آن نقطه گسترده مى‏گردد به طورى که همه قلب او را فرامى‏گیرد و بعد از آن هرگز رستگار نمى‏شود» (میزان الحکمه، ج 3، ص 464). به طور کلى هرگونه نکبت و بلا، خواه روحى و خواه جسمى از گناه سرچشمه مى‏گیرد که امام باقر علیه السلام فرمود: «و ما مِن نِکبَةٍ تُصیبُ العَبد الاّ بِذَنب، هیچ نکبتى به بنده نرسد مگر به خاطر گناه» (کافی ، ج 2 ، ص 269). با بررسى روایات بدست مى‏آید که گناهان مختلف، داراى آثار روحی و روانی گوناگون است از جمله:

قساوت قلب
امام علی علیه السلام فرمود:«ما جَفَّت الدّموعُ الاّ لِقَسوة القُلوب و ما قَست القُلوب الاّ لِکَثرة الذّنوب،اشک چشم‏ها نخشکد مگر به خاطر قساوت و سختى دل‏ها و دل‏ها سخت نشود مگر بخاطر گناهان بسیار» (کافی ، ج 2 ، ص 271).

عدم استجابت دعا
امام باقر علیه السلام فرمودند: «همانا بنده از خدا حاجتى مى‏خواهد، اقتضا دارد که زود یا دیر برآورده شود، سپس آن بنده گناهى انجام مى‏دهد خداوند به فرشته مى‏فرماید: حاجت او را روا مکن و او را محروم ساز زیرا در معرض خشم من درآمد و سزاوار محرومیت شد.» (کافی ، ج 2 ، ص 271).

الحاد و انکار
پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم در ضمن گفتارى فرمودند:«فاِنّ المَعاصى تَستَولى الضَّلال على صاحِبها حتّى تُوقِعُه رَدّ ولایَة وصىِّ رسول اللّه و دفع نبوة نبى اللّه و لا تزال بذلک حتّى توقعه فى ردّ توحید اللّه و الالحاد فى دین اللّه، همانا گناهان گمراهى را بر گنهکار مسلط مى‏نماید تا آنجا که او را به رد ولایت و امامت وصى رسول خدا و انکار نبوت پیامبر و به همین منوال انکار یکتایى خدا و الحاد و کفر در دین خدا، آلوده مى‏گرداند» (بحار ، ج 73 ، ص 360).

 
 
 
 
 
 
 
 
حکمتها و اندرزها ص 280-279
گناه شناسی، قرائتی، ص 158-152
 
 
 
 
 
   
 
ادب و اخلاق > فلسفه اخلاق
 
ادب و اخلاق > رذیلت های اخلاقی
 
ادب و اخلاق > فلسفه اخلاق
 
 
حکمتها و اندرزها ص 280-279
گناه شناسی، قرائتی، ص 158-152
 
با سلام جوانی هستم 26 ساله تا کنون چندین بار عمل ناپسند استمناء را ترک نموده ام اما به هر دلیل موفق به ادامه آن نشده ام خواهشمندم راههای کاربردی و مؤثر را به این حقیر پیشنهاد کنید تا از شر این بلا خلاص گردم.

يكشنبه 01 مرداد
ناشناس

نظر کارشناس:
کاربر گرامی باسلام شما می توانید با تقویت ارتباط با خدا و استفاده از فرصت های دینی ومذهبی ونیز با تقویت اراده وورزش و پرهیز از مکان های مهیج وکنترل ارتباط با اینترنت و دنیای مجازی وغیره زمینه ی مناسب ترک استمنا را ایجاد کنید . ضمنا با یک جستجو در سایت های معتبر علمی و دینی می تانید کاملا با را هکار های مناسب ترک استمنا اشنا شوید . ان شا الله موفق باشید .
   
 
 
 
کاربر گرامی، این بخش اختصاص دارد به نظر شما درباره موضوع مطرح شده، در صورتی که نیاز به سئوال یا بحث و گفتگو در رابطه با موضوع مربوطه را دارید، از طریق سایت کاربران (my.tahoor.com) اقدام نمایید.
 
 
   
 
 
 
طهور قرآن | دایره المعارف طهور | کتابخانه طهور | پادکست طهور | اعلام | کتاب شناسی | سایت ٥ روز | طهور فرانسه
 
کلیه حقوق متعلق است به موسسه فرهنگی جام طهور