جستجو
    جستجوی پيشرفته  
صفحه اصلی
 
  
 
 
کتاب صوتی آه بر اساس ترجمه نفس المهموم
 
 
 
 
 
جابربن حیان
17,884
 
 
Tahoor_invitation

ابوعبدالله یا (ابوموسی) جابر، دانشمند سده دوم، که مجموعه بزرگی از آثار در کیمیا، فلسفه، طب، ریاضیات، نجوم، شیمی و موسیقی به او منسوب و نقلی هم به خاطر گرایش به تصوف، او را صوفی گفته اند. در مورد تاریخ دقیق تولد و زندگی و محل تولد و حتی مرگ او اطلاعات دقیق نیست ولی بیشتر منابع گفته اند که حدود سال 103 تا 107 هجری قمری متولد شد. برخی منابع وی را از مردم کوفه می دانند ولی به نقل عده ای، او ایرانی و زادگاهش "طوس" از شهرهای خراسان بوده است. پدرش حیان بن عبدالله بود. گویند که او از قبیله «ازد» در کوفه بوده است و شغل او داروفروش و به جنبش سر عباسیان پیوسته بود. او جزو داعیانی بود که بزرگان جنبش او را برای دعوت مردم خراسان انتخاب کرده بودند.

جابر سالهای جوانی را در طوس بود و طبق تاریخ (ابن ندیم) به علت مناسب بودن آب و هوای کوفه بعدا در کوفه مشغول به کار شد و به شغل کیمیا گری و "اکسیر" پرداخت. در سالهای میانی زندگیش، به عراق و بغداد آمد، با جعفر برمکی آشنا شد و با وساطت او به دربار هارون الرشید پنجمین خلیفه عباسی رفت. برمکیان که خودشان به کیمیا علاقه زیادی داشتند از جابر حمایت کردند. ظاهرا او کتاب درباره صناعت فاخر کیمیا، برای جعفر برمکی نگاشته بود و در این کتاب، آزمایش های عجیبی را درباره یک روش بسیار پیشرفته کیمیا گری وصف کرده بود. سال 188 هـ ق، با افول برمکیان در زمان هارون الرشید، جابر از دربار بغداد کناره گرفت و به کوفه برگشت و زندگی مخفیانه اش را در کوفه ادامه داد. اینکه صفت کوفی در روایات زیادی به دنبال نام جابر آمده نشانگر زادگاه او نیست بلکه بیشتر به این علت است که او مدتها در کوفه اقامت داشت.

جابر و امام صادق علیه السلام
درباره این مطلب که آیا جابر از شاگردان امام صادق علیه السلام بوده یا نه؟ بحث های زیادی شده است. در مهم ترین منابع نخستین رجال شیعه، مانند کشی، نجاشی و شیخ طوسی که آثارشان به دست ما رسیده نامی از جابر نمی برند که در میان اصحاب امام صادق ذکر کنند ولی عده ای از مولفان از جمله ابن ندیم، سید طاووس، ابن خلکان و تستری و پاره منابع متاخره مانند حسین بن محمد زیدی حسینی مولف «دستورالمنجمین» و دیگران، تصریح دارند بر اینکه او از شاگردان امام جعفر صادق علیه السلام بود ( با توجه به علاقه زیاد او به فلسفه و گرایش او به عرفان، برمی آید که او پیوسته در محفل امام صادق و در مکتب آن حضرت بوده است). البته باید این ارتباط کوتاه مدت باشد زیرا شهادت امام صادق حدود 20 سال بعد از تولد جابر اتفاق افتاد.

منزلت جابر در علم شیمی
جابر بن حیان نخستین شیمی دان عرب است. اولین فردی که به این علم، معروف شد و بی شک، اول مسلمانی است که شایستگی کسب عنوان شیمیدان را دارد. ظاهرا همین بلندی مقام و دانش عظیم او باعث شد که بعضعی او را مورد قدردانی و ستایش و بعضی مورد حسادت و کینه توزی خود قرار دهند.

اکسیر و عقیده جابر
او عقیده داشت که: همچنان که طبیعت می تواند اشیاء را به یکدیگر تبدیل کند، مانند تبدیل خاک و آب به گیاه، تبدیل گیاه به موم و عسل بوسیله زنبور عسل، تبدیل قلع به طلا در زیرزمین و .... کیمیاگر می تواند با تقلید از طبیعت و استفاده از تجربه ها و آزمایش ها همان کار طبیعت را در مدت زمانی کوتاه تر انجام دهد ولی این کیمیا گر برای این تبدیل شئی به شئی دیگر، بوسیله ای نیازمند است که اصطلاحا آن را «اکسیر» می گویند. اکسیر در علم کیمیا، به منزله دارو در علم پزشکی است. جابربن حیان، اکسیر را که از آن در کارهای کیمیائی خود استفاده می کرد از انواع موجودات سه گانه (فلزات، حیوانات، گیاهان ) به دست می آورد. او خودش در این زمینه می گوید: هفت نوع اکسیر وجود دارد. اکسیر فلزی، حیوانی، گیاهی، حیوانی گیاهی، فلزی گیاهی، فلزی حیوانی، فلزی حیوانی گیاهی. و می گوید فلزات اصلی نیز هفت تاست: طلا، نقره، مس، آهن،سرب، جیوه، قلع. این دانشمند بزرگ ظاهرا تا زمان خلافت مامون عباسی زنده بود و طبق روایتی در سال 200 حدود 93 سالگی در شهر طوس در حالی که کتاب «الرحمه« زیر سرش بود از دنیا رفت.

آثار
او مولفی پرکار و پرتلاش بود. تالیفات بسیار زیادی به او نسبت دادند که تقریبا شامل همه علومی است که به مسلمانان منتقل شده ولی باید اعتراف کرد که اینهمه آثار، نمی تواند کار یکنفر باشد بلکه به مکتبی تعلق دارد که بنام مکتب حابری شناخته شده است. شمار تالیفات مجموعه جابری از کتب و رسالات را تا 500 مجلد گفته و مجموع این رسایل که نزدیک به 1000 صفحه است عبارتند از: اسرارالکیمیا، علم الهمیه، اصول الکیمیا، الخمیس، السموم، الرحمه، تصیحات کتب افلاطون، الخمائر، النور، رساله الایضاح، التجرید، اسطقس ثالث، الواحدالکبیر، الشعیر، الواحدالصغیر و دهها کتب و رساله دیگر. 2 کتاب او بنام "کتاب السبعین" و "کتاب المیزان" شالوده کیمیای اسلامی است. بسیاری از کتب منسوب به جابر، اصل عربی در دست نیست و فقط ترجمه های لاتینی آن موجود است.

 
 
 
 
 
 
 
 
دائرة المعارف تشیع به نقل از اعیان الشیعه، اخبار الحکما، ریحانه الادب و علم در اسلام
دانشنامه جهان اسلام ج 9
دائرة المعارف فارسی
 
 
 
 
 
   
 
 
دائرة المعارف تشیع به نقل از اعیان الشیعه، اخبار الحکما، ریحانه الادب و علم در اسلام
دانشنامه جهان اسلام ج 9
دائرة المعارف فارسی
 
كشورهاي همسايه دارند با تحريف تاريخ شخصيتهاي علمي ما را به نفع خود مصادره ميكنند. در اين هنگامه شما به فكر رعايت امانت در نقل از منابع هستيد؟! در منابع خودتون تجديد نظر كنيد.

يكشنبه 02 تير
 
من بلد نیستم که چجوری باید مطلب گرفت چی کار کنم؟

يكشنبه 18 فروردين
سوکی

نظر کارشناس:
کاربر گرامی با مراجعه به سایت طهور می توانید مطالب مورد نظرتان را دربخش های مختلف مشاهده ومطالعه کنید .
 
man in matlabo baraye tahghighe kelasi bradaram estefade kardam mer30

سه شنبه 03 بهمن
emsieh

نظر کارشناس:
کاربر گرامی موفق باشید .
 
خیلی سایت خوبی است

چهارشنبه 27 دي
شقایق
 
slm saite bahalie mer30

يكشنبه 17 دي
sulmaz
 
سلام.ممنون ازسایت خوبتون.دلیل اینکه جابر رامیخواهندغیرایرانی نشان دهندبه دلیل شایستگیهای اوست که میخواهندبه خودنسبت دهند.مرسی.

سه شنبه 12 دي
امیر راد
 
مرسی خیلی خوب بود

يكشنبه 10 دي
محدثه
 
جابر بن حیان یک دانشمند ایرانی است چرا میگوید که او عرب است؟مرسی سایت خوبی بود من برای تحقیق خواهرم که کلاس چهارم است استفاده کردم$$$$$$$

يكشنبه 10 دي
 
چرا کسی را که متولد طوس و ایرانی است می گویید دانشمند عرب. خجالت می کشید بگویید ایرانی است. وقتی که ما خودمون می گوییم عرب بوده باید هم اروپای بگه اصلا جابر اروپایی بوده. لطفا مطلب رو صحیح نمایید.

دوشنبه 04 دي
طا ها

نظر کارشناس:
کاربر گرامی انچه در منابع امده در مقاله موجود است احتمال این که غیر ایرانی هم باشد وجود دارد در عین ازتذکر شما ممنونیم .موفق باشید .
 
ممنون از زحمات شماسایت بسیار خوبی

چهارشنبه 29 آذر
golroz511@yahoo.com
 
من از مطالبتون براي يك تحقيق كلاسي استفاده كردم . واقعا از مطالب خوبتون ممنونم

دوشنبه 27 آذر
تهراني
 
بااجازه شما اين مطلب رابراي تحقيق دخترم كه كلاس پنجم است انتخاب كردم باتشكرازسايت شما

يكشنبه 18 دي
mohammad zand
 
جابربن حیان شيميدان ايراني است نه عرب و زادگاهش توس

جمعه 16 مهر
احمد عارفي
 
اگر به موضوع یکسانی Jaber و Geber هم پرداخته شود، بهتر است. امروزه در غرب سعی دارند نشان دهند Geber فردی اروپایی بوده که کتاب‌هایش را به نام geber ‌می‌نوشته و خود فردی اسپانیایی بوده‌است و چون ترجمه‌های عربی این کتب امروزه موجود نیست، آن‌ها را منتسب به دانشمندان اروپایی pseudo-Geber می‌کنند. اگر نویسندهٔ این مقاله یک پژوهشگر است، بد نیست به هم‌‌ریشه بودن اندیشه‌های موجود در نسخه‌های عربی به جا مانده و نیز ترجمه‌های لاتین آثار جابر کند، و با اثبات هم‌ریشگی نشان دهد هر دو متعلق به جابر ایرانی بوده‌اند.

شنبه 26 بهمن
محمد
 
من این مطالب را برای دخترم که دانش آموز چهارم ابتدائیه برداشتم نظرم بعد از مطالعه دقیق میگم. بهر حال تشکر از زحمات شما.

شنبه 14 دي
فیضی
 
آفرين سايت خوبي است.

جمعه 24 آبان
يه كسي
   
 
 
 
کاربر گرامی، این بخش اختصاص دارد به نظر شما درباره موضوع مطرح شده، در صورتی که نیاز به سئوال یا بحث و گفتگو در رابطه با موضوع مربوطه را دارید، از طریق سایت کاربران (my.tahoor.com) اقدام نمایید.
 
 
   
 
 
 
طهور قرآن | دایره المعارف طهور | کتابخانه طهور | پادکست طهور | اعلام | کتاب شناسی | سایت ٥ روز | طهور فرانسه
 
کلیه حقوق متعلق است به موسسه فرهنگی جام طهور