جستجو
    جستجوی پيشرفته  
صفحه اصلی
 
  
 
 
کتاب صوتی آه بر اساس ترجمه نفس المهموم
 
 
 
 
 
نماز آیات، مسافر و جماعت و احکام آنها
8,323
 
 
Tahoor_invitation

نماز آیات
نماز آیات به واسطه چهار چیز واجب می شود:
اول: گرفتن خورشید.
دوم: گرفتن ماه،‌ اگر چه کمی از آن ها گرفته شود و کسی هم از آن نترسد.
سوم: زلزله،‌ اگر چه کسی هم نترسد.
چهارم: رعد و برق و بادهای سیاه و سرخ و مانند این ها، در صورتی که بیشتر مردم بترسند.
دستور نماز آیات
نماز آیات دو رکعت است و در هر رکعت، پنج رکوع دارد و دستور آن این است که انسان بعد از نیت، تکبیر بگوید و یک حمد و یک سوره تمام بخواند و به رکوع رود و سر از رکوع بردارد، دوباره یک حمد و یک سوره بخواند و به رکوع رود،‌ تا پنج مرتبه و بعد از بلند شدن از رکوع پنجم، دو سجده نماید و برخیزد و رکعت دوم را هم مثل رکعت اول به جا آورد و تشهد بخواند و سلام دهد.
در نماز آیات، ممکن است انسان بعد از نیت و تکبیر و خواندن حمد، آیه های یک سوره را پنج قسمت کند و یک آیه یا بیش تر از آن را بخواند و به رکوع رود و برخیزد و بدون این که حمد بخواند، قسمت دوم از همان سوره را بخواند و به رکوع رود و همین طور تا پیش از رکوع پنجم، سوره را تمام نماید و بعد از آن به رکوع رود و دو سجده کند و رکعت دوم را به همین دستور انجام دهد و نماز را تمام نماید.
نماز مسافر
کسی که مسافر است با شش شرط باید نمازهای چهار رکعتی را دو رکعت بخواند:
1- سفر او کم تر از هشت فرسخ نباشد یا بخواهد چهار فرسخ برود و چهار فرسخ برگردد.
2- از اول مسافرت،‌ قصد هشت فرسخ را داشته باشد.
3- در بین راه از قصد خود برنگردد.
4- سفرش سفر معصیت نباشد.
5- شغل او مسافرت نباشد، پس کسی که شغل او مسافرت است (مانند راننده) باید نمازش را تمام بخواند، مگر آن که ده روز در منزل خود بماند که در این صورت، تا سه مرتبه که مسافرت کند باید نمازش را شکسته بخواند.
6- به حد ترخص برسد، یعنی از وطنش یا جایی که قصد کرده ده روز در آن جا بماند، به قدری دور شود که دیوار شهر را نبیند و صدای اذان آن جا را نشنود.
نماز جماعت
مستحب است که مسلمانان، نمازهای یومیه را به حالت اجتماع بخوانند و ثواب نماز جماعت چندین هزار برابر نمازی است که به تنهایی و فرادا خوانده شود.
شرایط نماز جماعت
1- امام جماعت باید مکلف و مومن و عادل و حلال زاده باشد و نماز را به طور صحیح بخواند و اگر ماموم مرد است امام او هم باید مرد باشد.
2- باید بین امام و ماموم، پرده یا چیز دیگری نباشد که مانع از دیدن امام شود ولی اگر ماموم زن باشد، بودن پرده و مانند آن اشکال ندارد.
3- جای امام، بلندتر از جای ماموم نباشد ولی اگر مقدار خیلی کمی (به قدر چهار انگشت یا کم تر) بلندتر باشد اشکال ندارد.
4- ماموم باید عقب تر از امام یا مساوی او بایستد.
احکام نماز جماعت
1- ماموم باید غیر از حمد و سوره،‌ همه چیز نماز را خودش بخواند ولی اگر رکعت اول یا دوم او،‌ رکعت سوم یا چهارم امام باشد، باید حمد و سوره را هم بخواند و اگر به واسطه خواندن سوره، به رکوع امام نمی رسد باید فقط حمد را بخواند و خود را در رکوع به امام برساند و اگر نرسید باید به قصد فردا،‌ نماز را تمام کند.
2- ماموم باید رکوع و سجود و کارهای دیگر نماز را با امام یا کمی بعد از امام به جا آورد ولی تکبیرة الاحرام و سلام نماز را حتما باید بعد از امام بگوید.
3- اگر موقعی که امام در رکوع است اقتدا کند و به رکوع امام برسد نمازش صحیح است و یک رکعت حساب می شود.

 
 
 
 

نماز و احکام کلی آن

 
 
 
 
کتاب اصول عقاید و دستورات دینی 1 - 4 صفحه 74 تا 76
 
 
 
 
 
   
 
احکام فقهی > احکام عبادی > نماز
 
 
 
کتاب اصول عقاید و دستورات دینی 1 - 4 صفحه 74 تا 76
 
سلام با تشکر از سایت خوبتون چندتا سوال دارم مفهوم اصلی کلمه مولا چیه واولین اثر عبادت در انسان چیه

دوشنبه 09 ارديبهشت
آرزو

نظر کارشناس:
کاربر گرامی باسلام .مولی در لغت معانی فراوانی دارد ولی ان چه در همه ی معانیش مشترک است نوعی وابستگی شدید میان کسی است که انسان اورامولای خویش می داند .خداوند اگر مولای انسان است یعنی انگونه به او نزدک است واورا سر پرستی می کند که گویا هیچ چیز میان او انسان فاصله نیست وهمین گونه است مولا بودن اماما ن واولیای دین برای انسان ها .ونخستین اثر عبادت در انسان شاید به نوعی معرفت بشتر نسبت به خداوند متعال باشد که به دنبالش تسلیم بیشتر وعبودیت بیشتر می اید .موفق باشید .
 
انشاله موفق باشید/

چهارشنبه 08 آذر
منصور
 
سلام با توجه به این که برخی اصطلاحات در قدیم رایج بوده و هم اکنون از اصطلاحات دیگری استفاده می شود لطفا آنها را جایگزین نمایید . مانند فرسخ که مثلا چند کیلومتر است .

يكشنبه 07 اسفند
علی
 
خیلی سایت خوبی دارید .هیچ سایتی مطالب دینی را اینقدر مرتب و خوب توضیح نداده است

پنجشنبه 04 اسفند
 
مطالبتون خوب...ولی این جای تاسف داره یک ساعت بعداز سرچ کردن تونستم مطالب شمارو پیداکنم...همش سایتای تبلیغ باز میشه...مرسی

يكشنبه 02 بهمن
سانی
 
خوب بود......

يكشنبه 20 آذر
عباس
 
سلام-خیلی متشکرم-واقعا برام جای سئوال داره با این که یه کشور اسلامی هستیم ولی درمورد مسائلی مانند نماز وروزه ومخصوصا احکامشون 3 ساعت سرچ کردم تا مطالب جالب شما رو دیدم

پنجشنبه 03 آذر
نسرن
 
بسیار عالی خیلی خیلی متشکرم ما شاالله

دوشنبه 26 ارديبهشت
مصطفی غفاری
   
 
 
 
کاربر گرامی، این بخش اختصاص دارد به نظر شما درباره موضوع مطرح شده، در صورتی که نیاز به سئوال یا بحث و گفتگو در رابطه با موضوع مربوطه را دارید، از طریق سایت کاربران (my.tahoor.com) اقدام نمایید.
 
 
   
 
 
 
طهور قرآن | دایره المعارف طهور | کتابخانه طهور | پادکست طهور | اعلام | کتاب شناسی | سایت ٥ روز | طهور فرانسه
 
کلیه حقوق متعلق است به موسسه فرهنگی جام طهور