جستجو
    جستجوی پيشرفته  
صفحه اصلی
 
  
 
 
کتاب صوتی آه بر اساس ترجمه نفس المهموم
 
 
 
 
 
تهمت و تهمت زن از نظرآیات و روایات
22,341
 
 
Tahoor_invitation

تهمت زدن به بى گناه از زشتترین کارهائى است که اسلام آن را به شدت محکوم ساخته است، آیات قرآن و روایات متعدد اسلامى که در باره این موضوع وارد شده نظر اسلام را در این زمینه روشن مى سازد. خداوند در سوره نساء آیه 112 قرآن می فرماید: «من یکسب خطیئة أو إثما ثم یرم به بریئا فقد احتمل بهتنا و إثما مبینا، و کسى که خطا یا گناهى مرتکب شود سپس بیگناهى را متهم سازد بار بهتان و گناه آشکارى بر دوش گرفته است».

یکی از مسائلی که در قرآن کریم بسیار بر آن تاکید شده و گناهی بسیار بزرگ به حساب آورده شده است، تهمت زدن خصوصا تهمت زدن به زنان است: «ان الذین یرمون المحصنات الغافلات المؤمنات لعنوا فی الدنیا و الاخره و لهم عذاب عظیم، آنان که به زنان عفیف غافل تهمت می زنند (زن غافل یعنی بی خبر از همه جا که در خانه خود نشسته است)، در دنیا و آخرت مشمول لعنت الهی هستند و برای اینها عذاب بزرگی است» (سوره نور، آیه 23).

«یوم تشهد علیهم السنتهم و ایدیهم و ارجلهم بما کانوا یعملون، آن روزی که زبانها و دستها و پاهای آنان علیه ایشان به اعمالی که مرتکب شده اند شهادت می دهند» (سوره نور، آیه 24). همچنین می فرماید:«والذین یؤذون المؤمنین والمؤمنات بغیر ما اکتسبوا فقد احتملوا بهتانا وإثما مبینا، و کسانى که مردان مؤمن و زنان مؤمن را بى آن که گناهى کرده باشند مى آزارند بهتان و گناه آشکارى را به دوش مى کشند (احزاب ،58).

امام صادق علیه السلام از حکیمى چنین نقل مى کند: «البهتان على البرىء اثقل من جبال راسیات، تهمت زدن به بى گناه از کوههاى عظیم نیز سنگین تر است! تهمت زدن به افراد بى گناه با روح ایمان سازگار نیست چنانکه از امام صادق علیه السلام نقل شده: «اذا اتهم المؤمن اخاه انماث الایمان فى قلبه کما ینماث الملح فى الماء، کسى که برادر مسلمانش را متهم کند، ایمان در قلب او ذوب مى شود همانند ذوب شدن نمک در آب». در حقیقت بهتان و تهمت، بدترین انواع دروغ و کذب است، زیرا هم مفاسد عظیم کذب را دارد، و هم زیانهاى غیبت و هم بدترین نوع ظلم و ستم است.

و به همین خاطر از پیامبر اسلام صلى الله علیه وآله و سلم نقل شده که فرمود: «من بهت مؤمنا او مؤمنة او قال فیهما ما لیس فیه اقامه الله تعالى یوم القیامة على تل من نار حتى یخرج مما قاله، کسى که به مرد یا زن با ایمان تهمت بزند و یا در باره او چیزى بگوید که در او نیست، خداوند در روز قیامت او را بر تلى از آتش قرار مى دهد تا از مسئولیت آنچه گفته است در آید. در حقیقت رواج این کار ناجوانمردانه در یک محیط، سبب به هم ریختن نظام و عدالت اجتماعى و آلوده شدن حق به باطل و گرفتار شدن بى گناه و تبرئه گنهکار و از میان رفتن اعتماد عمومى مى شود.

در حدیثى دیگراز امام صادق علیه السلام نقل شده که فرمود: «اذا تهم المؤمن اخاه انماث الایمان من قلبه کما ینماث الملح فى الماء، هنگامى که مسلمانى برادر مسلمانش را به چیزى که در او نیست متهم سازد ایمان در قلب او ذوب مى شود، همانند نمک در آب»، و نیز می فرماید: «من اتهم أخاه فی دینه فلا حرمة بینهما، هر کس به برادر دینى خود تهمت زند حرمتى میان آن دو به جا نمى ماند». در حدیث دیگر که امام على بن موسى الرضا از جدش پیامبر نقل کرده چنین آمده است«من بهت مؤمنا او مؤمنة او قال فیه ما لیس فیه اقامه الله تعالى یوم القیامه على تل من نار حتى یخرج مما قاله فیه!، کسى که مرد یا زن مسلمانى را بهتان زند یا در باره او سخنى بگوید که در او نیست خداوند او را در قیامت روى تلى از آتش قرار مى دهد تا از عهده آنچه گفته برآید!.

پیغمبر اکرم صلی الله علیه وآله وسلم یک وقت در حضور اصحاب فرمود: «الا اخبرکم بشر الناس، آیا به شما خبر ندهم که بدترین مردم کیست؟ گفتند: بلی یا رسول الله. فرمود: بدترین مردم آن کسی است که خیر خودش را از دیگران منع می کند و هر چه دارد تنها برای خودش می خواهد. آن هایی که حاضر بودند گمان کردند با این مقدمه دیگر بدتر از این افراد کسی نیست. یک وقت فرمود: آیا می خواهید به شما بگویم از این بدتر کیست؟ صنف دیگری را ذکر فرمود. اصحاب گفتند: خیال کردیم بدتر از این گروه دوم دیگر کسی نیست. بعد فرمود: آیا می خواهید از آن بدتر را به شما بگویم کیست؟ گفتند از این بدتر هم مگر هست؟ آنگاه صنف سوم را فرمود: بدتر از این افراد، مردمان بد زبان فحاش تهمت زن و آبروبرند. اینجا دیگر حضرت توقف کرد، یعنی بدتر از اینها دیگر وجود ندارد.

پیامبر خدا صلى الله علیه وآله می فرماید: «من بهت مؤمنا أو مؤمنة أو قال فیه ما لیس فیه أقامه الله تعالى یوم القیامة على تل من نار حتى یخرج مما قاله فیه، هر کس به مرد یا زن مؤمن بهتان زند یا درباره او چیزى بگوید که از آن مبراست خداوند در روز رستاخیز وى را بر تلى از آتش نگه دارد تا از حرف خود درباره او برگردد. امام على علیه السلام می فرماید:«لا قحة کالبهت، هیچ بى شرمى و وقاحتى چون بهتان زدن نیست»، و نیز می فرماید: «البهتان على البری ء أعظم من السماء، بهتان زدن به آدم بیگناه بزرگتر از آسمان است. امام سجاد علیه السلام می فرماید: «من رمى الناس بما فیهم رموه بما لیس فیه، هر کس به مردم عیبى را نسبت دهد که دارند، مردم به او عیبى را که ندارد نسبت دهند.

نهى از رفتن به جاهاى تهمت برانگیز
پیامبر خدا صلى الله علیه وآله می فرماید:« أولى الناس بالتهمة من جالس أهل التهمة، سزاوارترین مردم به تهمت کسى است که با متهمان و افراد مظنون همنشینى کند. امام على علیه السلام می فرماید: «إیاک ومواطن التهمة والمجلس المظنون به السوء، فإن قرین السوء یغر جلیسه، از (رفت و آمد به) جاهاى تهمت برانگیز و مجالسى که گمان بد به آنها برده مى شود بپرهیز؛ زیرا دوست بد، همنشین خود را مى فریبد» و نیز می فرماید: «من وقف نفسه موقف التهمة فلا یلومن من أساء به الظن، کسى که خود را در معرض تهمت قرار دهد، نباید کسى را که به او گمان بد برد، سرزنش کند. همچنین در حدیثی دیگر بیان می کند که: «من دخل مداخل السوء اتهم، هر که به جاهاى بد رفت و آمد کند مورد بدگمانى و تهمت واقع شود.

 
 
 
 

مجازات تهمت در دنیا و آخرت از نظر قرآن و احادیث

یک آیه از قرآن کریم درباره تهمت زدن به زنان پاکدامن

 
 
 
 
کتاب آشنایی با قرآن 4، ص 63 و ص 52،
تفسیر نمونه ج 4 ص 121-120 و ج 14 ص 370،
میزان الحکمه ج 2 ، ص 632 و ص 592
 
 
 
 
 
   
 
ادب و اخلاق > رذیلت های اخلاقی
 
اصول عقاید > نبوت > ادیان الهی > اسلام > قرآن > معارف در قرآن > اخلاق در قرآن
 
 
 
 
کتاب آشنایی با قرآن 4، ص 63 و ص 52،
تفسیر نمونه ج 4 ص 121-120 و ج 14 ص 370،
میزان الحکمه ج 2 ، ص 632 و ص 592
 
همه مثل هم هستیم کسانی بهمون تهمت زدن . بیاین از خدا بخواهیم به هممون کمک کنه تا از این اتفاقات درس بگیریم و ما از این اشتباهات نکنیم.

يكشنبه 24 دي
خسته
 
امروز دلم خیلی شکست همکارم بهم تهمت زد که مدام پشت سرش حرف زدم من به خاطر این حرفش هیچ وقت نمی بخشمش

چهارشنبه 29 آذر
ماری
 
با سلام خدمت مسئولین محترم سایت . خسته نباشید ا ز اینکه مطالب خوبی جمع آوری کردید ممنونم . خیلی استفاده کردم .

يكشنبه 31 ارديبهشت
علی
 
به من تو محل کارم تهمت زدن و گفتن با کسی رابطه داشتم در صورتی که فقط تهمت بوده و هرگز هرگز نمیبخشم چون من همچسن کار ی نکردم اینقدر عصبی هستم که ارزو یمرگ میکنم تا عذابشون رو خودم باچشمام ببینم لعنت به همشون که تهمت بی روا میزنن بهشون اینقدر عصبی هستم که حاضرم خودم قطعه قطعه بکنمشون یعنی میشه با چشمام عذابشون رو ببینم

چهارشنبه 17 اسفند
غریبه
 
با سلام من خانمي هستم 45 ساله و شاغل ، تاكنون ازدواج نكرده ام ، مقيد به قوانين شرع و احكام الهي هستم ، در طول سالهاي عمرم با عنايت و لطف خداوند رحمان هرگز كوچكترين عملي كه ايجاد بدگماني و تهمت شود مرتكب نشده ام ، در انجام امور اداري نهايت دقت و تلاش را نموده ام كه وجدان كاري داشته و كوچكترين استفاده شخصي از بيت المال را ننمايم . اين مسئله آنقدر برايم مهم بوده كه در خيلي موارد بر روي ديگر همكاران نيز اثرگذار بوده اينك بعد نزديك 23 سال كار و تلاش هنگامي كه از نظر اداري پيشرفت كرده و همواره در همه جا بعنوان الگو معرفي شده ام ، در يك استعلام بخاطر ارتقاء به يك سمت آنچنان مورد اتهام واقع گرديده ام و تهمت رابطه دوستي با همكار كه النهايه منجر به ازدواج نگرديده ، به من زده اند كه احساس ميكنم موي رگهاي سرم در حال انفجار است همواره احساس ميكنم كوهي از آتش روي دوشهايم سنگيني ميكند ، تحمل اين تهمت برايم آنقدر سنگين است كه آرزو ميكنم ايكاش اصلا به دنيا نمي آمدم ، ايكاش مي مردم ، ايكاش ميسوختم ، ايكاش خاكستر ميشدم . اين تهمت عظيم همه تلاشم را نابود كرد ، آينده ام را خراب كرد . اما حرف من : من هرگز آن افرادي را كه اينچنين ناجوانمردانه به من تهمت زده اند را نخواهم بخشيد ، اين سنگدلان بي حيا و بي غيرت را نخواهم بخشيد ، آنان را كه زندگيم را بازيچه نفس قبيح خود قرار داده اند نخواهم بخشيد ، آنان را كه حتي با لبخند ، نگاه معني دار و حتي سكوت در برابر اين حرف قبيح به نظاره مانده اند و در حقيقت با اينكار خود مهر تائيد بر اين تهمت زده اند ، را هرگز نخواهم بخشيد ،....... از خدا مي خواهم اينان را در دنيا و آخرت رسوايشان كند ، در حاليكه زبانشان را مي جوند از دنيا بروند و در روز قيامت هنگاميكه برانگيخته مي شوند ، از دهان ، چشمها و گوشهايشان آتش زبانه زند ،،،،،،،، من قبلا بعضي از چيزها را شنيده بودم به آنان پيغام دادم كه اگر از حرف خودتان برگرديد ، شما را حلال خواهم كرد ، اما اين شياطين انس آنقدر سيه دل ، كثيف و بي حياء اند كه بعد از گذشت 23 سال ضربه مهلكي به من زده اند به اين كوردلان ميگويم : اگر همه دنيا از آن ما باشد و يا از دنيا به اندازه يك دانه جو داشته باشيم همه را خواهيم گذاشت و تنها عمل سرمايه آخرت ماست متاسفم براي شما ديو صفتان كه آخرت خود را با دنيايتان راحت تعويض كرده ايد . شما را هرگز نخواهم بخشيد ، نخواهم بخشيد ، نخواهم بخشيد ،.......... ديدار به قيامت

يكشنبه 06 آذر
خاموش
   
 
 
 
کاربر گرامی، این بخش اختصاص دارد به نظر شما درباره موضوع مطرح شده، در صورتی که نیاز به سئوال یا بحث و گفتگو در رابطه با موضوع مربوطه را دارید، از طریق سایت کاربران (my.tahoor.com) اقدام نمایید.
 
 
   
 
 
 
طهور قرآن | دایره المعارف طهور | کتابخانه طهور | پادکست طهور | اعلام | کتاب شناسی | سایت ٥ روز | طهور فرانسه
 
کلیه حقوق متعلق است به موسسه فرهنگی جام طهور